Слідчі органи РФ укотре показують власну «компетентність» у веденні справ проти полонених українців. Російський суд продовжив арешт Надії Савченко до 31 жовтня і примусово зобов’язав пройти психіатричне обстеження в Москві (експертиза, яка, до речi, збiглася з днем її оскарження). Захист українки впевнений, що ці дії — ніщо інше як намагання погіршити доступ до правосуддя. «Слідство свідомо загострює ситуацію у справі Савченко, демонструє повну зневагу до суверенних міжнародних норм», — пише у своєму «Твіттері» адвокат Надії Микола Полозов. Натомість слідчі запевняють, що вони не порушують чинне законодавство, а обвинувачена та її захисник в установленому порядку були повідомлені про призначення вказаної експертизи, аби медики могли встановити психічний стан льотчиці. «Відповідно до законодавства РФ, призначення подібних експертиз є стандартною процедурою щодо осіб, які брали безпосередню участь у збройних конфліктах, а також обвинувачених в особливо тяжких злочинах, за вчинення яких санкцією передбачено покарання у вигляді смертної кари або довічного позбавлення волі», — йдеться в повідомленні Слідчого комітету РФ.
Тим часом адвокати затриманої українки підготували звернення до Amnesty International щодо присвоєння їй статусу «в’язень сумління». Адвокат Савченко Марк Фейгін також інформує, що вони звернуться і до Комітету ООН із прав людини з проханням допомогти отримати льотчиці статус «політичного в’язня».
Непросто складається ситуація і у справі полоненого режисера Олега Сенцова.
Його адвокату Дмитру Дінзе відмовили у відкритті кримінального провадження за заявою затриманого щодо насильства проти нього з боку працівників правоохоронних органів. Сенцов запевняє, що його затримали 10 травня, однак у поліції називають дату днем пізніше — 11. От і виходить, що добу українець перебував у незрозумілому процесуальному статусі поза правовим полем. Саме в цей час працівники ФСБ могли здійснювати як фізичне, так і психологічне насильство, про які говорить захист. За словами самого режисера, його катували, надягали на голову поліетиленовий пакет, ногами били у спину та голову, погрожували ґвалтуванням та вбивством, аби він дав свідчення про свої наміри організувати терористичні акти у Криму.
Натомість російські слідчі відмовляються брати до уваги заяву Сенцова. Свої дії вони аргументують тим, що під час обшуку будинку українця там були виявлені «предмети садомазохістського спрямування». Тому, за версією слідства, тілесні ушкодження він отримав у результаті «аморальних дій». Захист Сенцова спростовує обвинувачення, оскільки вони не мають жодного підґрунтя — у матеріалах справи немає ні опису цих предметів, ні висновків фахівців, ні свідчень самого Сенцова щодо обвинувачень в аморальності. Отже, українець залишиться за ґратами до січня наступного року.