«Горбачов — невдаха,а Меркель не вміє користуватися виделкою й ножем!»

09.10.2014
«Горбачов — невдаха,а Меркель не вміє користуватися виделкою й ножем!»

Саме Гельмут Коль дав молодій Ангелі Меркель путівку у велику політику. (з сайта powervrouwen.blog.nl.)

На полицях книгарень Німеччини нарешті з’явилася книжка журналіста Херіберта Швана «Заповіт. Протоколи розмов із Колем». І ще до публікації біографічну розповідь про 84-річного екс-канцлера ФРН Гельмута Коля охрестили скандальною, адже в ній не бракує різких висловлювань політика на адресу колишніх і нинішніх німецьких та світових діячів. У тому числі й нинішньої очільниці німецького уряду Ангели Меркель, якій саме Коль дав путівку у велику політику.

Сам Гельмут, який є легендою німецької політики, оскільки саме за його правління 1990 року відбулося возз’єднання Західної та Східної Німеччини, книжку Швана не схвалив. Як з’ясував тижневик «Фокус», екс-канцлер навіть задіяв адвокатів, завданням яких було не допустити її видання. А тепер, коли перше завдання юристи провалили, — зупинити розповсюдження біографії.

Хоча ґрунтується видання на інтерв’ю самого Коля — це 630 годин записів 2001—2002 років, які Шван зробив, коли працював на німецькому телеканалі WDR. У розмовах із журналістом великий канцлер змалював широку картину німецької та світової політичної сцени після його відставки 1998 року. Тепер, вочевидь, політик шкодує про відвертість своїх тодішніх висловлювань та оцінок.

До того ж, за угодою з Колем, Херіберт Шван мав виступити «хострайтером», тобто анонімним співавтором автобіографії екс-глави уряду. До такого прийому вдаються багато відомих політиків, які, звичайно ж, не особисто пишуть свої мемуари. Щоб записати спогади, журналіст здійснив 105 візитів до будинку Коля в містечку Оггерсхайм. Він вісім років працював над мемуарами Коля в чотирьох томах, які охоплювали період життя політика від народження і до останнього обрання на посаду канцлера 1994 року. Було написано три томи і 300 сторінок четвертого — про останні, просякнуті політичними скандалами роки перебування Коля при владі, — коли в березні 2009 року політик припинив співробітництво зі Шваном. Публіцист вважає, що за таким рішенням стоїть друга дружина колишнього канцлера, Майке Коль-Ріхтер.

Відтоді триває юридична суперечка, кому належать записи розмов. У серпні цього року німецький суд заборонив Швану використовувати аудіоматеріали, але його юристи подали апеляцію.

Журнал «Шпігель», який іще до появи книжки у продажу отримав рукопис і опублікував деякі витяги з нього, назвав протоколи розмов Коля зі Шваном «зведенням рахунків» екс-канцлера з його колишніми найближчими співробітниками та партнерами по світовій політиці. Через роки Коль не дуже ввічливо відгукується про першого й останнього президента СРСР Михайла Горбачова, якого раніше називав «другом». «Від Горбачова залишається лише те, що він поклав кінець комунізму, хоч і частково проти власної волі. Без крові, без насильства. Щось мені більше нічого не спадає на думку», — казав Коль, підсумовуючи, що «Горбачов зазнав невдачі».

Навіть у падінні соціалістичної Німецької Демократичної Республіки Коль через десять років «звинувачував» не масові демонстрації й вимоги демократичних свобод, а слабкість Москви.

Про свою протеже Ангелу Меркель політик заявив, що вона «ні на чому не розуміється» і «зруйнувала архітектуру Європи, яку він збудував». Екс-канцлер опускається навіть до дрібних особистих подробиць: «Фрау Меркель не могла нормально користуватися під час їжі виделкою і ножем, а під час офіційних прийомів поводилася так непристойно, що я був змушений неодноразово закликати її до порядку».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>