Нобелівський тиждень триває: вчора Королівська Шведська академія наук у Стокгольмі оголосила прізвища цьогорічних лауреатів премії з фізики. Ними стали японські вчені Ісаму Акасакі, Хіросі Амано та Суджі Накамура, яких Нобелівський комітет вирізнив серед інших претендентів за створення у 90-х роках минулого століття блакитних світлодіодів. Їх відкриття дозволило отримати біле світло в електронних приладах, що тепер використовується, наприклад, у смартфонах чи енергозберігаючих яскравих джерелах освітлення.
«Світлодіоди червоного та зеленого діапазону були винайдені давно, але нам так не вистачало діодів синього світла. Якщо є червоне, зелене та блакитне — виходить біле світло, що було доведено ще Ньютоном. Тепер, завдяки блакитному світлодіоду, ми можемо отримувати біле світло, і лампочки можна використовувати довго. Ця технологія замінює інші, і кожен iз нас носить її у своїй кишені. Адже спалахи фотоапаратів та екрани смартфонів базуються саме на світлодіодах», — зазначається в обґрунтуванні Нобелівського комітету. Комітет навіть вдався до поетичних метафор при поясненні, чому вирізнив відкриття саме цих учених: «За нове світло, яке осяяло світ».
Над своїм винаходом троє свіжоспечених лауреатів Нобелівської премії працювали понад 30 років (професорові Акасакі зараз 85, Накамурі — 60, а наймолодшому, Амано, — 54). Перевагою таких діодів, які скорочено називають LED, є дуже низький рівень споживання енергії та надзвичайно тривалий час роботи. На цей час вони сягають продуктивності 300 люменів на ватт, що дорівнює яскравості 16 звичайних електричних лампочок. При цьому діод може світитися понад 100 тисяч годин, тоді як звичайна електрична лампочка — у сто разів менше. Оскільки людство витрачає чверть вироблюваної ним електричної енергії на освітлення, то загальне впровадження освітлювальних LED-приладів може зберегти багато ресурсів нашої планети.