У Стокгольмі стартував Нобелівський тиждень. Учора було оголошено імена перших цьогорічних лауреатів найпрестижнішої у світі Нобелівської премії — з медицини та фізіології. Її отримали норвезьке подружжя Май-Брітт і Едвард Мозери та американець із британським громадянством Джон О’Кіфі. Нобелівський комітет вирізнив їх серед інших претендентів за відкриття системи клітин у мозку, які визначають положення людини в просторі, тобто своєрідну внутрішню систему GPS (навігації) людини.
Як людина знає, де перебуває? Як ми орієнтуємося в просторі і знаємо, куди рухатися? Виявляється, така система вбудована в наш організм і тісно пов’язана з іншими його пізнавальними функціями. Ще 1971 року Джон О’Кіфі відкрив перший елемент цієї системи позиціонування: нервові клітини, які реагують під час перебування організму в різних частинах приміщення і створюють таку собі «внутрішню мапу».
Через три з гаком десятиріччя, 2005 року, Май-Брітт та Едвард Мозери відкрили черговий елемент цієї системи. Клітини, які вони назвали «мережевими», утворюють систему, яка дозволяє точно визначати положення тіла у просторі й знаходження потрібного шляху.
Відчуття положення в просторі має ключове значення для нашого організму та існування, це одна з найважливіших інформацій, яка надходить нам iз навколишнього світу. У мозку дані щодо положення в конкретний момент поєднуються з відчуттям подоланої відстані та знаннями про попередні позиції перебування. Ці клітини зазнають пошкоджень при хворобі Альцгеймера, тому хворі часто губляться у просторі й відчувають себе дезорієнтованими. Дослідження цьогорічних лауреатів допоможуть краще вивчити цю хворобу і знайти ліки від неї.
Лауреати отримають дипломи та медалі і в рівних частинах поділять грошовий додаток до нагороди у розмірі 8 мільйонів шведських крон (871 тисяча євро).