На виборах президента Бразилії, які відбулися минулої неділі, найбільшу кількість голосів отримала чинна глава держави Ділма Руссефф. Однак цього не вистачило для того, щоб здобути перемогу вже в першому турі. Як свідчили результати підрахунку 99% бюлетенів, 66-річну Руссефф підтримали 41,5% виборців.
Загалом на президентський пост претендували 11 кандидатів. І у «фіналі» представниці лівої Робітничої партії — політичної сили, що вже 12 років перебуває при владі, — доведеться поборотися за головне крісло з найближчим конкурентом, головою Бразильської соціал-демократичної партії Аесіо Невешем. У першому турі він показав неочікувано успішний результат, здобувши 33,7% голосів виборців — на 10% більше, ніж показували останні опитування громадської думки. Невеш виступає за поліпшення бізнес-клімату, адже бразильські соціал-демократи, попри назву, дотримуються правоцентристської позиції.
Третя найбільш рейтингова кандидатка — Марина Сілва з Бразильської соціалістичної партії — набрала 21,3% голосів і вибула з боротьби за найпершу посаду в державі. Спершу кандидатом у президенти від цієї політичної сили був Едуардо Кампуш, але в серпні він загинув у авіакатастрофі. І місцеві політологи перед виборами пророкували, що в другий тур, який відбудеться 26 жовтня, вийдуть якраз Руссефф та екс-міністр екології Сілва. Проте битви двох жінок Бразилія, яка чотири роки тому вперше у своїй історії обрала президентом представницю прекрасної статі, цього разу не побачить.
Одночасно з президентськими виборами бразильці обирали також членів палати депутатів і третину сенаторів Національного конгресу — парламенту Бразилії, а також губернаторів 26 штатів і федерального округу.
Після оголошення результатів Ділма Руссефф заявила, що «боротьба триває», і через три тижні вона обов’язково переможе.
А в таборі правоцентристів панує ейфорія. «Це перемога тих, хто прагне змін. Опозиційні кандидати разом набрали більше голосів. Ми збережемо єдність, аби виграти вибори у другому турі й дати Бразилії гідний, ефективний уряд», — заявив Аесіо Невеш.
Доля виборів багато в чому залежатиме від того, за кого проголосує 21% виборців, які в першому турі підтримали соціалістку Сілву. Напередодні першого туру опитування показали, що якщо в другому колі опиняться Руссефф і Невеш, то переможе чинний президент із відривом у шість пунктів.
Сілва вже натякнула, що готова підтримати соціал-демократа за певних умов, але ще не звернулася з такою офіційною рекомендацією до своїх виборців. І поки що шанси на перемогу Руссефф виглядають більшими. За роки її правління економіка Бразилії щороку зростала на 4%. Після 30 років швидкого розвитку сільського господарства країна приєдналася до клубу п’яти найбільших світових виробників сільгосппродукції: США, Австралії, Європейського Союзу, Канади та Аргентини. Щоправда, значною мірою цей прогрес був зумовлений успішною економічною політикою попередника Ділми на президентському посту, Луїса Інасіу Лули да Сілви.