На парламентських виборах, які відбулися в Латвії минулої суботи, найбільше голосів здобула проросійська політична сила «Злагода». Однак партії правлячої коаліції в сумі набирають більшість місць у Сеймі, тобто знову зможуть сформувати уряд без симпатиків Москви.
«Злагода» під керівництвом мера Риги Ніла Ушакова представляє інтереси російськомовного населення Латвії, частка якого в країні дуже значна. Підтримка партії становила 23% голосів виборців, або ж 24 місця у Сеймі. Це на сім мандатів менше, ніж прокремлівська сила мала в попередньому скликанні парламенту.
Партії, які утворюють коаліційний правоцентристський уряд Лаймдоти Страуюми, — «Єдність», «Союз «зелених» і селян» та «Національне об’єднання» (повна назва «Все для Латвії! — Вітчизні і Свободі/Рух за національну незалежність Латвії») — разом отримали майже 58% підтримки, що забезпечить їм 61 мандат. Крім того, до Сейму проходять нещодавно створені партії «Латвії — від душі» (7 мандатів) та «Об’єднання регіонів Латвії» (8). Загалом, на 100 місць у парламенті претендували 13 партій і блоків.
Те, що хоч на парламентських виборах знову перемогла опозиційна «Злагода», але загальна перевага залишилася на боці провладних політичних сил, оглядачі пояснюють реакцією на українську кризу. Виборці не лише тяжіють до стабільності, а й під впливом російської агресії щодо України усвідомлюють: під загрозою опинилася й національна безпека Латвії. Прем’єр-міністр Лаймдота Страуюма попереджала: що більше голосів здобуде проросійська партія, то в більшій небезпеці опиниться незалежність держави. «Злагода» пишається своєю угодою з кремлівською партією «Єдина Росія», її депутати єдині голосували проти засудження анексії Росією Криму. Водночас самі «злагодівці» намагаються дистанціюватися від іміджу «російської» партії, наголошуючи на тому, що серед членів партії — третина етнічних латишів. А свої зв’язки з Москвою вони пояснюють суто практичними міркуваннями.
Отже, чинна коаліція залишиться при владі, окрім того, вчора почалися переговори з парламентськими «новачками», які, цілком імовірно, також приєднаються до більшості. Якщо це станеться, то, можливо, з коаліції «випаде» її радикальне крило — «Національне об’єднання».
Загалом же зміна курсу Латвії не загрожує. Навіть попри те, що до Сейму не обрали чинного спікера Солвіту Аболтіню, яка фактично керувала країною.