Росія не відмовляється від своєї глобальної суперідеї — влаштувати нашій державі газову блокаду. Як відомо, нині Москва активно «працює» з державами, які здійснюють реверсне постачання російського газу до України. Найслабшою ланкою, як відомо, виявився Будапешт: нещодавно Угорщина офіційно підтвердила, що постачання газу по газогону «Дружба» до України призупинене на невизначений час — із «технічних причин».
Наступною мішенню російської атаки стала Словаччина. Позавчора словацька компанія SPP — постачальник російського газу до цієї країни, повідомила: постачання російського пального знизилося на 50%. Іншими словами, росіяни наполовину прикрили вентиль Братиславі за те, що вона продовжує виконувати свої домовленості про постачання газу до України.
Утім прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не впадає у паніку. За його словами, нестачу російського газу його держава в повній мірі компенсувала закупівлею за готівку на західних ринках. Раніше російський «Газпром» спробував дезінформувати світ: мовляв, компанія не в змозі забезпечувати додаткові потреби європейських споживачів, а контрактні зобов’язання вони, мовляв, виконують у повній мірі. Фіцо спростував цю заяву. «Російська сторона твердить про технічні проблеми, про необхідність заповнити сховища перед зимою. Я ж стверджую: газ нині перетворився в інструмент політичної боротьби», — сказав прем’єр Словаччини. За його словами, Братислава може отримувати газ із Чехії та Австрії.
Але найголовніше для нас — від своїх зобов’язань перед Україною ця держава відмовлятися не планує. Нині обсяг надходжень газу зi Словаччини становить 26,8—26,9 млн. кубометрів на добу. Це лише трохи менше за запланований максимум у 27 млн. кубів. Станом на нинішній день Словаччина залишається ключовим постачальником енергоносія до нашої держави. Другим — і останнім після відмови Угорщини — залишається Польща, яка продовжує качати на нашу територію газ із Німеччини.
Якщо ж російські газові ігри продовжуватимуться, Словаччина має намір порушити це питання у керівних органах Євросоюзу. У той же час джерела в ЄС знову прозоро натякнули: Європа таки має намір замінити російський газ іранським. Хоча би частково. Тим паче що саме іранські газові родовища, за даними досліджень, є найбільшими у світі.