В умовах війни, під градами та кулями, в «ДНР» і «ЛНР» у так званій «зеленій зоні» розпочалося навчання в дитсадках, школах та вишах. Прикметно, що навчальні заклади самопроголошеної ДНР переходять на освітні стандарти Російської Федерації. «Оскільки ми будемо викладати за цими стандартами, то нам необхідне визнання наших дипломів російською стороною. Це непростий процес, непросте завдання з юридичної точки зору, однак ми ведемо переговори з Росією щодо цього питання», — цитує агенція ІТАР-ТАКС «міністра освіти» «ДНР» Ігора Костенка. За його словами, студенти вищих навчальних закладів самопроголошеної республіки переходять на очну форму навчання. З вересня вони почали навчання дистанційно, а з жовтня розпочнеться повноцінний навчальний рік. Основною мовою навчання стане російська, але, за словами представникiв самопроголошеної влади, дитина зможе отримати освіту українською мовою, якщо батьки напишуть відповідну заяву.
Розпочалося сьогодні навчання й у Донецькому Національному університеті, який захопили місцеві бойовики та призначили там свого «ректора». «Занять сьогодні не було. Ми приїхали в університет, на факультетах нам розказали про режим навчання, дали попередній розклад. Щодо оплати за навчання поки нічого не відомо. Щодо дипломів, то найближчими днями ректор їде в Ростов та в Москву, аби вирішити ці питання та укласти договір про їх видачу», — розповiдає «УМ» студентка 4-го курсу ДонНУ Тетяна Ляшко. За словами дівчини, до Вінниці переїхав історичний факультет та економіко-правовий, оскільки навчання безпосередньо пов’язане з українською історією та законодавством. Поїхали й деякі викладачі, а студентів залишилося не так мало.
Водночас у Стаханові на Луганщині бойовики обшукують місцеві школи, вилучають українську символіку та книги. Викладачі кажуть, що інакомислячих змушують писати заяви про звільнення за власним бажанням, а у навчальних закладах не викладатимуть українську мову, літературу та історію України. «Ми зараз наче на пороховій діжці, не знаємо, що трапиться не те що завтра, а за годину-другу. Я не хочу, щоб моя дитина отримувала навчання у школі ніким не визнаної республіки. Ми мали б iти до 3-го класу, але поки дистанційно вивчаємо предмети за українською програмою. Сподіваюся, скоро все повернеться на свої місця», — розповідає «УМ» мама однієї з учениць міста.
У «ЛНР», до слова, теж відмовляються навчати дітей за українськими підручниками, мовляв, вони мають «очевидне антиросійське спрямування». Саме тому один iз лідерів ополченців Олексій Мозговий звернувся до мера Москви з проханням допомогти з підручниками, оскільки власних навчальних посібників у «Новоросії» немає.
А ТИМ ЧАСОМ...
Луганський Національний університет прийняв рішення про організацію навчального процесу на звільнених територіях. Інститут фізкультури і спорту, а також фізмат найближчим часом почнуть працювати в денному режимі в Кремінній та Рубіжному. За словами ректора університету Віталія Курила, ректорат знайшов гуртожитки для студентів та викладачів, в них почали робити косметичні ремонти
Перебазувався з Луганська в Сiверськодонецьк i Східноукраїнський університет імені Володимира Даля, а Луганський Національний університет імені Т. Шевченка відновить роботу в Старобільську. За словами начальника департаменту освіти і науки Луганської ОДА Ірини Цимбал, поки невідомо, як зможуть організувати навчання для студентів місцевого медичного університету та університету внутрішніх справ.