Ні мінські домовленості, ні скандальні закони 16 вересня не вгамовують Кремль: Росія й надалі робить усе можливе для ескалації збройного конфлікту в Україні та задля підвищення напруги в ЄС. Європейська преса пише, що в розмові з Президентом України Петром Порошенком Президент РФ нібито хвалькувато заявив, що якби він захотів, то протягом двох днів увів би війська не лише в Київ, а й у Ригу, Вільнюс, Таллінн, Варшаву та Бухарест! Окрім того, господар Кремля ще й порадив Порошенку «не надто покладатися на ЄС». Голова комітету Європарламенту в закордонних справах Елмар Брок, у свою чергу, припускає, що «Росія продовжить агресію, і це включатиме похід на Одесу, захоплення всього чорноморського узбережжя та району дельти Дунаю». На його думку, потрібно робити все, щоб пояснити Путіну, що такі дії надто дорого йому коштуватимуть. «Але, знову ж таки, виникає питання — чи цікавить його ціна?» — наголошує пан Брок.
На думку військових експертів, підготовка російських військ до наступу (за приблизними підрахунками, на Донбасі перебуває до 5 тис. окупантів) уже є очевидною. «Після прийняття закону про особливий статус деяких районів Донбасу, за даними української розвідки, у лавах керівництва «ДНР» і «ЛНР» спостерігалося оптимістичне сприйняття подальших бойових дій, — каже координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук. — Ті дії, до яких вдаються у лавах російської терористичної армії, вказують, що супротивник не налаштований на мирне врегулювання, а навпаки, готується до наступу».
І дійсно, окупанти моніторять можливості машинобудівних підприємств на підконтрольній їм території для оперативного ремонту ушкодженої бронетехніки, а також почали підготовку до ведення бойових дій у зимовий період. За останні кілька днів бойовики та російські окупанти провели низку перегрупувань і зосередили кілька ударних груп із бронетехнікою у північно-східній зоні АТО, а також перекидають російські підрозділи на північ від Маріуполя.
Водночас у районі Луганська розгорнуто мобільну російську РЛС (радіолокаційну станцію). За багатьма ознаками, за допомогою російських фахівців на Донбасі бойовиками створюється не лише контрольоване ними радіолокаційне поле, а й ешелонована система ППО. Про те, що Росія постачала і постачає сепаратистам на сході України новітні системи протиповітряної оборони, інформує і німецька розвідка.
Наразі систему ППО окупанти створили не лише під Луганськом, а й у районі Донецького аеропорту, який продовжують героїчно утримувати українські вояки. За даними пана Тимчука, в Україні вже зафіксували перекидання декількох одиниць бойової авіації без розпізнавальних знаків військово-повітряних сил Росії на прикордонні аеродроми на території РФ. Літаки готують перекинути до Донецька у вигляді «ВПС Новоросії» у разі витіснення українських підрозділів iз території аеропорту. Останні дні летовище штурмували елітні спецпідрозділи російського ГРУ, але безрезультатно. Через постійні обстріли в околицях аеропорту зруйновано багато житлових будинків, але наші бійці тримаються.
Через шквал обстрілів дуже сильно зруйновано селище Щастя неподалік Луганська. Прямі попадання у розташовану поруч Луганську ТЕС призвели до знеструмлення навколишніх населених пунктів. «Підкреслимо, що, відповідно до положень міжнародних конвенцій про правила та звичаї війни, такі обстріли населених пунктів вважаються військовим злочином», — констатує речник РНБО Андрій Лисенко.
Мало цього, за даними РНБО, близько 4 тис. російських військових з усією технікою висунулися із північної частини Криму до адміністративного кордону з материковою Україною і розташувалися невеликими тактичними групами від Каркінітської затоки до Арабатської стрілки.