Ця нестерпна печія

31.08.2004

      Статистика свідчить, що не менше 20-30 відсотків людей страждають від печії хоча б раз на місяць. Учені довели, що за вироблення кислоти у людському шлунку, який може розчиняти навіть цвяхи, відповідають парієнтальні клітини. Вони і виділяють кислоту, коли ви з'їли багато жирної їжі. Виходить, ця їжа, яка надовго затримується у шлунку,  провокує печію — викид кислоти зі шлунка до стравоходу з його ніжною слизовою оболонкою.

 

Рух — зворотний

      Явище печії «науково-правильно» називають гастроезофагальний рефлюкс. У цьому словосполученні — «гастро» означає шлунок, «езофагус» — стравохід, а «рефлюкс» — це зворотний рух. При печії соляна кислота дуже високої концентрації, яка міститься у нашому шлунку, викидається у стравохід. Іноді причиною шлунково-кишкового рефлюксу може бути ослаблення м'яза — сфінктера, який стоїть на межі стравоходу і шлунка. Він повинен попереджати потрапляння кислоти у стравохід, але за певних умов не справляється із своєю роботою. Наприклад, коли ви з'їли забагато.

Не заїдайте цибулю лимоном...

      Напад печії можуть також провокувати певні продукти — такі як шоколад, цибуля, цитрусові, перець. Ці харчі подразнюють слизову шлунка, призводять до підвищеного газоутворення, через яке роздувається шлунок, що теж призводить до викиду надлишку кислоти у стравохід. Так само слизову подразнюють олії і кофеїн, які містяться у каві. Отож для подолання нападів печії, можливо, треба просто зменшити вашу денну норму кави.

      Вiд печiї нерідко страждають і любителі газованих напоїв. Принцип шкоди той самий — гази розширяють шлунок, і кислота виходить з нього.

      Ну й найголовніше: печію викликає зловживання алкоголем. Надлишкова вага — також один з основних факторів, який часто сприяє її появі. Боротися зі шкідливими звичками  найважче. Хіба що можна частково втішитися тим, що, за деякими спостереженнями вчених, це закладено генетично. Так, англійські гастроентерологи стверджують, що шлунково-кишковий рефлюкс обумовлений не тільки нездоровим способом життя, а й спадковістю.

      Як не дивно, напади печії можуть бути i у спортсменiв. Так, результати досліджень спеціалістів університету штату Оклахома (США) показали, що ризик постраждати від печії у тих, хто захоплюється, наприклад, бодібілдінгом, приблизно на 60 відсотків вищий, ніж у людини, яка до цiєї забави байдужа. Річ у тім, що під час силових вправ м'язи преса тиснуть на шлунок, і його вміст може витискатися у стравохід. Щоб цього не відбувалось, треба починати тренування не раніше ніж через годину після їжі і робити глибокий вдих під час кожного повтору вправи.

      Крім того, на зниження тонусу нижнього стравохідного сфінктера, який захищає стравохід від викидів зі шлунка, можуть впливати деякі лікарські засоби, такі як еуфіллін, снодійні та заспокійливі, гормональні препарати.

      Якщо ж ви виключили всі причини, це може означати, що у вас печію викликає звичайний стрес. Головне — не хвилюйтесь!

Пийте, дорослі, молоко

      Профілактика печії більш-менш відома — їжте потроху, не можна їсти швидко і багато.

      Якщо ви нерідко страждаєте від печії — вкладатися спати після ситної вечері не рекомендуємо. Краще перечекати дві години.

      Не вдягайте вузький одяг, який стискає область шлунка.

      Не займайте після обіду горизонтальне положення — при цьому сфінктеру важче утримувати їжу в шлунку. Або хоча б підніміть узголів'я ліжка.

      Головним народним засобом від печії є сода. Але вона сама може пошкодити шлунок і сприяє газоутворенню, що ще більше його розтягує.

      Замість соди краще вжити будь-який лікарський засіб антацидної групи — маалокс, фосфалюгель, альмагель. У них містяться речовини, які нейтралізують соляну кислоту шлункового соку, зменшують травну активність пепсину. Деякі антациди мають властивість захищати слизову від тих факторів, які їй шкодять.

      Або якщо не довіряєте лікам — просто випийте склянку теплої кип'яченої води чи молока.

Лікувати чи не лікувати?

      Печія — насправді не так жахливо, як може здатися людині, яка від неї страждає. Але тільки якщо це епізодичний напад. Часті напади печії можуть свідчити, приміром, про гастрит. Це запалення шлунка, при якому пошкоджена слизова стає менш еластичною, а отже, шлунок гірше розтягується і сфінктер не може стримати кислоту, яка потрапляє у стравохід. Також шлунково-кишковий рефлюкс, якщо він став хронічним, може спровокувати виникнення запалення стравоходу — езофагіту, що нерідко призводить і до передракового стану. Отож якщо печія нападає на вас досить часто, а ви не входите до звичайної групи ризику, яка частіше за решту людей  страждає від цих нападів — курців і осiб iз надмірною вагою, — краще перевіритись у фахівця.