Уперше на пострадянському просторі на металобрухт розбиратимуть такий потужний об'єкт, як атомна електростанція. Це питання не тільки технічне і фінансове, а й політичне, впевнений директор ЧАЕС Олександр Смишляєв: «Ми повинні допомогти нашій металургії, тому спробуємо зробити пробний демонтаж, намагатимемося зробити наше обладнання радіологічно безпечним і потім направимо його на металургійні заводи України».
Роботи з демонтажу і розбирання обладнання Чорнобильської атомної розпочалися минулого тижня. Першим об'єктом став турбінний зал першого енергоблоку, найвіддаленіший від місця аварії. «За допомогою комплексного радіологічного обстеження ми вибрали найчистіше обладнання, яке можна демонтувати, — розповідає Олександр Смишляєв. — На станції потужна система дезактивації. Тому все демонтоване обладнання підлягатиме обов'язковій дезактивації». За його словами, на промисловому майданчику ЧАЕС зараз містяться сотні тонн непридатного металу. Частину його використають на самій станції, де зараз будують об'єкти для захоронення радіоактивних відходів та постійно укріплюють саркофаг. Таким чином, частина агрегатів, які можна буде ще використати, знову піде у діло. Це й економія, та й нову «чисту» техніку в «зону» завозити не потрібно.
Демонтаж атомної станції в Україні проводитимуть уперше. Для цього будуть задіяні працівники станції, які навчатимуться демонтажу і проходитимуть практику тут же, на станції. Подібна «кваліфікація» невдовзi стане досить актуальною, адже зараз в Україні експлуатують 15 ядерних реакторів. Через 10 років деякі з них доведеться знімати з експлуатації, і це робитимуть досвідчені спеціалісти з Чорнобиля.