Війну проти угруповання «Ісламська держава», яку до 13-ї річниці терористичної атаки на США проголосив американський президент Барак Обама, розпочато. У рамках нової стратегії авіація Сполучених Штатів завдала першого удару по бойовиках «ІД» поблизу Багдада. І зупинятися не збирається: як заявила представник Держдепартаменту США Марі Харф, Вашингтон не збирається запитувати у сирійської влади дозволу на подальші воєнні дії проти «Ісламської держави», яка, крім значної частини території Іраку, найбільш упевнено почувається в Сирії. «Ми вважаємо, що режим президента Башара Асада цілком втратив легітимність, і не будемо координувати з ним свої дії. Ми можемо захистити американців», — додала Харф.
Цей авіаудар став першим кроком, що вийшов за межі захисту американських громадян та гуманітарних місій і був спрямований безпосередньо на підтримку іракських збройних сил.
Позавчора в Парижі відбулася екстрено скликана міжнародна конференція щодо ситуації в Іраку й об’єднання зусиль світової спільноти у боротьбі з ісламістськими бойовиками. До ініційованої Вашингтоном коаліції проти бойовиків «ІД» долучилися близько 40 країн світу, в тому числі 10 арабських держав. Як зазначають експерти, їхня участь додасть «антиісламістській» кампанії легітимності.
Учасники конференції ухвалили рішення надати Багдаду належну військову допомогу, а США, які досі завдавали лише обмежених авіаударів, оголосили про намір перейти до масованих повітряних атак. Франція, яка оголосила про підтримку намірів Обами однією з перших, спрямовує свої літаки в розвідувальні польоти над Іраком. Раніше, як уже писала «УМ», рішення допомогти зброєю іракським курдам, які борються проти «Ісламської держави», ухвалив уряд Німеччини.
Участь у Паризькій конференції узяв і представник Росії Сергій Лавров, який, як міністр закордонних справ, під санкції Заходу щодо російських високопосадовців не потрапив і поки що залишається «виїзним». Як повідомляє Newsru.com, Лавров заявив, що терористам не дадуть створити халіфат в Іраку й Сирії. Але водночас висловив офіційну позицію Москви: не підтримувати планів США бомбити терористів на території Сирії. Нагадаємо, Росія та Китай є єдиними членами Ради Безпеки ООН, які від початку не підтримували жорстких санкцій проти сирійської влади, підтримують президента Асада й регулярно застосовують право вето на всі спрямовані проти нього рішення РБ. США та Євросоюз, у свою чергу, звинувачують Асада в терорі проти власного народу.
Громадянська війна в Сирії триває вже більше двох років, і весь цей час мирне населення потерпає від терору як з боку режиму, так і від різношерстих повстанців. Власне, й «Ісламська держава» від початку була одним із таких повстанських угруповань, що воювали проти військ Асада. Але бойовики «ІД» вирішили на цьому не зупинятися й розгорнули також масований наступ на північ та північний захід Іраку, де захопили великі території й оголосили про створення «Ісламського халіфату».