За результатами невизнаних Україною виборів депутатів місцевих рад і Держради Криму (у Севастополі — Законодавчих зборів), які відбулися цієї неділі в Криму, партія Путіна фактично одноосібно захопила владу в Криму і Севастополі. У «єдиноросів», яких очолили самопроголошені очільники Криму Сергій Аксьонов і Володимир Константинов, виявилося понад 70% місць за партійними списками (до кримської Держради обирається 50 депутатів за партійними списками і 25 мажоритарників. — Авт.), 8% — у ЛДПР. Близька до проходження п’ятивідсоткового бар’єра КПРФ Зюганова. Такі попередні дані вчора озвучив голова регіональної виборчої комісії Михайло Малишев. Цікаво, що низьку активність земляків він пояснив... чудовою погодою. Мовляв, народ скористався нею для відпочинку на морі. До речі, аналогічна картина і в Севастополі.
А тепер про деякі деталі самого процесу волевиявлення, агітації. Оскільки до 14 вересня не всі кримчани встигли отримати російський паспорт із пропискою за місцем проживання (процедура прописки триває й досі), то дозволялось проголосувати за українським і навіть радянським. Про рівність можливостей доступу, приміром, до ЗМІ, організації масових заходів тощо годі й казати. Режим найбільшого сприяння створили місцевим «єдиноросам». Утім їхні опоненти особливо не ремствували. Із тієї простої причини, що потенційно «говірких», як уже повідомляла «УМ», зняли рішенням суду на стадії подачі документів. Вулична агітація теж була на боці керівної партії. Принаймні у велелюдних місцях Сімферополя, а також на стовпах і парканах рябіло в очах від їхніх білбордів і листівок, які, до слова, висіли і вчора. Узагалі особливого ажіотажу на півострові не спостерігалось. Чітку вказівку голосувати за «команду переможців» отримали бюджетники, яких для масовості зігнали у четвер і п’ятницю на великі концерти у центрі міста.
Нечисленними незалежними спостерігачами (іноземних узагалі не було) і журналістами було зафіксовано факти порушень, які озвучив голова місцевого комітету виборців Андрій Крисько. «Вибори були непрозорими. Це проявилося в спробах не допустити спостерігачів на дільниці, обмежити їхнє право на фото- і відеозйомку, не було допуску до протоколів iз підсумками голосування, приховували явку виборців. Це все було в масовому порядку, тому вибори однозначно пройшли непрозоро», — повідомив він Центру журналістських розслідувань. Особливу увагу він звернув на факт аномальної явки виборців у період із 18.00 до 20.00 вечора, а також тривалу перерву між підрахунками бюлетенiв — від півгодини до години. «За цей час можна було зробити багато різних дій, здатних вплинути на результати голосування — це теж пряме порушення», — зазначав пан Крисько.
ДО РЕЧІ
Напередодні виборів Аксьонов і Константинов упевнено заявляли, що на дільниці прийде щонайменше 80% кримчан. Проте у підсумку, якщо, звичайно, вірити Михайлу Малишеву, цифра ця скромніша — 52,9 %. Оглядачі не виключають, що і вона може бути «натягнутою», бо відразу після закриття дільниць називали лише 45%. Багато хто з учасників голосування свідомо псував бюлетені, малюючи там тризуби і залишаючи написи: «Крим — це Україна». Масово проігнорували вибори і кримські татари, які в цей день влаштували флешмоб «Чебуреки замість виборів».