В озоновому шарі атмосфери, який захищає землю від канцерогенного ультрафіолетового випромінювання, з’явилися перші ознаки відновлення та потовщання. Про це йдеться у дослідженні 282 експертів ООН із 36 країн світу, результати якого наводить Бі-Бі-Сі.
Те, що озонова «діра» над Антарктикою перестала розширюватися, можна вважати великим досягненням екологічних технологій. На думку вчених, це — результат дії Монреальського протоколу. Ця міжнародна угода, ухвалена 1987 року, забороняє виробництво і використання низки речовин, що, як вважається, руйнували озоновий шар — частину стратосфери землі, де кисень під впливом сонячного ультрафіолету перетворюється на озон, не пропускаючи шкідливі промені до поверхні. Йдеться передусім про фреони, або хлорофторокарбонати, які застосовуються в аерозольних балончиках, холодильних установках та вогнегасниках. Виробництво нижчих фреонів, які створюють парниковий ефект та руйнують озоновий шар, було заборонене Віденською конвенцією 1985 року та Монреальським протоколом. І якщо кожен старий холодильник був (і залишається, якщо ще працює) загрозою для захисного поля Землі, то нові, виготовлені за сучасними технологіями, такої небезпеки вже не становлять.
Водночас науковці попереджають, що минуть іще роки, перш ніж діра в озоновому шарі почне зменшуватися. За найбільш оптимістичними прогнозами, повністю озонова «ковдра» Землі може відновитися до середини цього сторіччя.
«Монреальський протокол, можливо, вже зараз запобігає близько двом мільйонам випадків раку шкіри на рік. А за сто років після того, як він набув чинності, вдасться уникнути до 100 мільйонів випадків злоякісних захворювань шкіри», — заявив виконавчий директор Програми ООН із довкілля Ахім Штайнер.
Але не всі новини такі райдужні. За даними тієї ж таки комісії, речовини, що прийшли на зміну забороненим у Монреалі, хоч і не руйнують озоновий шар, але також роблять свій негативний внесок у збереження парникового ефекту. На думку вчених, наслідки цього проявляться саме тоді, коли щільність озонового шару досягне рівня 1980-х років.