Найближчими роками Україні марно сподіватися на вступ до Євросоюзу. Як, утім, і будь-якій іншій державі. «ЄС потрібно відпочити від розширення», — наголосив новий голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, представляючи вчора в Брюсселі оновлений склад виконавчого органу Європейського Союзу.
Раніше експерти прогнозували, що в нинішньому «скликанні» ЄК взагалі не буде посади комісара з питань розширення як такої, а до обов’язків комісара з питань європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення належатимуть посилення політики сусідства й ведення тих перемовин щодо приєднання до Євросоюзу нових членів, які вже почалися раніше й тривають досі. Та попри прогнози, назва посади комісара з питань розширення та європейської політики сусідства залишилася незмінною. Замість чеха Штефана Фюле її посів австрієць Йоханнес Хан. Раніше очікувалося, що цю квоту віддадуть представникові Східної Європи — словаку Марошу Шефчовичу.
Наразі найбільш райдужною перспектива членства в ЄС залишається для Західних Балкан. Останньою державою з тих, що на даний час приєдналися до Євросоюзу, була Хорватія, впевнено прямують до цього Чорногорія та Сербія, статус кандидата мають і Македонія, Албанія та Туреччина. Але в наступній п’ятирічці склад Євросоюзу, судячи з усього, залишиться незмінним — 28 держав.
Загалом до складу нової Єврокомісії, разом із Ханом, увійшли сім віце-президентів. «Правою рукою» Юнкера, першим його заступником, який відповідатиме за краще регулювання, міжінституційні відносини, верховенство права та дотримання Хартії основних прав, став голландець Франс Тіммерманс. Віце-президент з питань бюджету і людських ресурсів — болгарка Крісталіна Георгієва, з питань єдиного цифрового ринку — естонець Андрус Ансіп. Новостворену посаду віце-президента з питань Енергетичного союзу обійняла колишній прем’єр-міністр Словенії Аленка Братушек.
Віце-президентом з питань єврозони та соціального діалогу став представник Латвії Валдіс Домбровскіс, iз питань робочих місць, зростання інвестицій і конкурентоспроможності — фін Юркі Катайнен.
Решта посад розподілилися так: єврокомісар з питань сільського господарства і розвитку сільських районів — Філ Хоган, єврокомісар iз питань клімату та енергетики — іспанець Мігель Аріас Каньєте. Питаннями конкуренції завідуватиме представниця Данії Маргрет Вестагер, цифровою економікою і суспільством — німець Гюнтер Етінгер.
Портфель комісара з енергетики отримав іспанець Мігель Аріас Каньєте, з питань торгівлі — Сесілія Мальмстрьом (Швеція), з економічних, фінансових, питань оподаткування та митного союзу — П’єр Московісі (Франція).
Загалом до складу Єврокомісії під керівництвом Юнкера увійшло 5 колишніх прем’єр-міністрів, 4 віце-прем’єр-міністри, 19 екс-міністрів, 7 колишніх членів Єврокомісії та 8 колишніх членів Європейського парламенту. Середній вік нинішніх єврокомісарів — 49 років. Близько третини (33%) місць у складі Єврокомісії отримали жінки, хоча Жан-Клод Юнкер одразу після свого призначення головою ЄК закликав керівництво країн Євросоюзу відвести представницям прекрасної статі не менше 50 відсотків портфелів.