Сьогодні вранці у Брюсселі знову на порядку денному — ситуація в Україні. А отже, й санкції проти Росії, адже головне, чим наразі може допомогти нам міжнародна спільнота, — це тиск на агресора.
Щоправда, багато держав уже готові надати Києву й практичну допомогу — нелетальним і навіть летальним озброєнням, технологіями, порадами фахівців. Але це, з багатьох причин, наразі можливо лише на непублічному й навіть неофіційному рівні. Тож не дивно, що представники Норвегії, Польщі, Італії й навіть США негайно спростували заяву радника Президента Юрія Луценка про те, що їхні держави надали згоду на постачання Україні зброї.
Збагнувши, як підставив цілу низку наших союзників, Юрій Віталійович у своєму блозі спробував перепросити, написавши: «Я знав, що ця тема особлива, але не знав НАСКІЛЬКИ вона особлива. Приношу вибачення читачам і всім, хто змушений був коментувати цю тему». Але «осад», як кажуть, залишився...
А Гельсінкі — проти!
Але хай там як, на Донбасі та в інших регіонах, де відбуватимуться безпосередні сутички з російським агресором, відсіч нападникам можуть дати лише українські бійці. Офіційною зброєю цивілізованого світу залишаються передусім економічні санкції. Їхнє подальше впровадження й обговорить сьогодні в столиці Бельгії та ЄС Комітет постійних представників країн Євросоюзу.
Як повідомляла «УМ», раніше посли держав-членів уже схвалили оновлений пакет, економічних заходів щодо РФ, який планувалося затвердити на найвищому рівні (підписами лідерів усіх 28 країн ЄС) до вечора 8 вересня й опублікувати 9 вересня в офіційному журналі Європейського Союзу. Але із затвердженням несподівано сталася затримка.
Для того, аби рішення вважалося ухваленим, підтримати його мають усі без винятку держави ЄС. І хоча під час попереднього засідання Європейської Ради лідери Чехії, Угорщини, Австрії та Кіпру висловлювалися проти подальших заходів проти Росії, зрештою всі нібито домовилися, що без них не обійтися. Проте позавчора несподівано з’ясувалося, що одного голосу для затвердження нового пакета все ж не вистачає. І належить він не якійсь із названих держав, ба навіть не, скажімо, Болгарії, яка раніше також намагалася якомога менше дратувати Москву, а... Фінляндії.
Цей прикрий момент...
Іще раніше глава фінського МЗС Ерккі Туоміоя висловив думку, що поки на Донбасі зберігається режим припинення вогню, потреби запроваджувати нові санкції проти Росії немає. Хоча на той час перемир’я вже було не раз порушене, а керівництво ЄС неодноразово наголошувало: якщо Москва припинить втручатися в ситуацію на сході України, то й санкції проти неї буде переглянуто.
Як пояснив пізніше прем’єр-міністр Фінляндії Алекс Стубб, він засумнівався в тому, що для запровадження санкцій «обрано відповідний момент». А також його дуже турбують обмеження, які у відповідь може запровадити Росія, з якою Фінляндія дуже тісно пов’язана торговельними зв’язками... Тому Стубб, зокрема, вимагав чітких пояснень щодо того, як саме буде зупинено дію санкцій, якщо Москва дотримуватиметься Мінських домовленостей і на Донбасі зберігатиметься мир і спокій.
Очевидно, він їх отримав. Фінляндію вмовляли «всім миром» і зрештою, вже пізно ввечері понеділка, президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей оголосив про загальну згоду щодо «поглиблення» запровадженого ще 31 липня пакета санкції проти окремих російських компаній та фізичних осіб. Нагадаємо, йдеться про подальші обмеження доступу Росії до ринку капіталів, торгівлі озброєнням і товарами подвійного призначення тощо.
Мета санкцій — «змінити курс дій Росії, яка дестабілізує Східну Україну», наголошується в повідомленні офісу Ван Ромпея.
З огляду на затримку, публікація переліку оновлених заходів в офіційному журналі ЄС, після чого вони набудуть чинності, відбудеться «найближчими днями». «Це залишить час для оцінки реалізації угоди про припинення вогню та мирного плану. Залежно від ситуації, ЄС готовий переглянути санкції загалом та частково», — наголосив президент Євросоюзу.
Небесна асиметрія
В очікуванні рішення Брюсселя, світові біржі впродовж понеділка трохи «підлихоманювало». Передусім, звісно, Московську, де торги 8 вересня почалися з відчутного зниження курсу рубля відносно інших світових валют. Щоправда, на російську грошову одиницю додатково тисне падіння цін на нафту.
Тим часом прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв попередив, яких дій у відповідь варто чекати західним партнерам по торгівлі (от хоча б тій самій Фінляндії). За його словами, може йтися «про симетричні та несиметричні кроки». До останніх, наприклад, можна віднести обмеження чи заборону Росією польотів західних авіакомпаній над своєю територією у відповідь на нові санкції. «Ми виходимо з того, що у нас дружні відносини з нашими партнерами, й тому небо над Росією для них відкрито. Але якщо нас обмежують, нам доведеться відповідати», — зауважив Медведєв в інтерв’ю російській газеті «Вєдомості».
Такі заяви з Москви лунають уже не вперше, і транснаціональні авіакомпанії ще раніше почали підраховувати збитки від вимушеної зміни маршрутів до Азії, що пролягали над Сибіром. З’ясувалося, що облітати величезну Росію — недешево, але не так, щоб дуже критично.
А санкції Росії щодо обмеження імпорту західного продовольства Євросоюз уже готується оскаржити у Світовій організації торгівлі. Про це на умовах анонімності повідомив «Європейській правді» інформований дипломат з органів ЄС. Хоча російські чиновники й заявляють, що не порушили норм СОТ.
РАДИКАЛЬНО