Від початку вересня пошуковці експедиції ВГО «Союз Народна пам’ять», що спеціалізується на розшуку поховань часів Першої та Другої світових воєн, долучилися ще до однієї небезпечної, але важливої місії: на території, підконтрольній бойовикам, під обстрілами, серед розтяжок і мін, вони розшукують і евакуйовують у безпечні місця тіла загиблих українських військовослужбовців. Про перші результати своєї роботи вони розповіли вчора журналістам.
«До нашого Союзу через Національний військово-історичний музей звернулися представники Генштабу по допомогу організувати пошукову роботу на території бойових дій, — розповів голова правління ВГО «Союз Народна пам’ять» і безпосередній учасник пошуків Ярослав Жилкін. — Ми не мали жодної інформації про те, що нас чекає, де будемо працювати і в яких умовах. Не було гарантій безпеки. Проте вже в перший день нам вдалося знайти тіла 9 солдатів».
За словами пана Жилкіна, група працювала в районі під Іловайськом і наразі досліджує в районі Савур-Могили, де виявлене братське захоронення. Всі знайдені тіла, предмети і речі, які можуть допомогти в ідентифікації, група відправляє на експертизу. Наразі, за словами доповідача, знайдено 18 тіл, а ідентифіковано поки що лише одне.
Пошукова група складається з 13 осіб, які не входять до жодних силових структур. Це було умовою співпраці між пошуковцями і представниками самопроголошеної «ДНР». «У групах не повинні брати участі військові, а лише цивільні та добровольці», — зазначив Ярослав Жилкін.
Точні цифри загиблих за останні тижні встановити дуже важко, адже ситуація наприкінці серпня кардинально змінилася. «З 24 серпня, коли наші відступали, з обліком, на жаль, почалися проблеми. Станом на вчора, за даними Вікіпедії, кількість загиблих становила 1021 особу з урахуванням усіх силових структур. Але я гадаю: цей коефіцієнт треба збільшити ще на сотню-півтори», — зазначає заступник директора Національного військово-історичного музею Ярослав Тинченко.
Для збору інформації використовують різні канали, зазначив керівник проекту цивільно-військового співробітництва, полковник Олексій Ноздрачов. «Ми співпрацюємо з місцевим населенням, а через них вийшли на осіб протилежної сторони, запропонувавши їм започаткувати обмін інформацією. Ми домовились про сприяння діяльності пошукових груп у зборі наших загиблих». Полковник зауважив, що за тиждень існування проекту з боку бойовиків порушень домовленостей не було.
Для пошуку зниклих безвісти діє безкоштовна гаряча лінія за номером: 0-800-210-135.