Сьогодні у північно-західній частині Чорного моря завершується двостороннє навчання Військово-Морських сил Збройних сил України та Військово-морських сил США «Сі Бриз-2014». Урочиста церемонія відкриття маневрів відбулася 8 вересня на есмінці ВМС США «Росс». Протягом трьох днів учасники відпрацьовували в морі заходи з контролю за цивільним судноплавством, пошуку і виявлення судна-порушника, проведення доглядових операцій, надання допомоги кораблю, що зазнав аварії, тощо.
«Сі Бриз» проводять уже вісімнадцятий рік поспіль. Але цього разу маневри відбуваються в незвичних політичних умовах. За словами віце-адмірала Сергія Гайдука, цей рік особливий для України, оскільки країна перебуває в стані неоголошеної війни, бореться за свою незалежність та цілісність території.
Цьогорічні навчання мають на меті проведення міжнародної операції зi встановлення та забезпечення зони безпеки судноплавства у кризовому районі. «Щиро сподіваюся, що проведене нами міжнародне навчання стане черговим кроком до миру. Це навчання, скажімо так, віра в майбутнє», — зазначив Сергій Гайдук на церемонії відкриття.
Окрім України і США, у навчанні беруть участь Канада, Іспанія, Румунія і Туреччина. Як повідомляють у прес-службі Міноборони, загалом до морської компоненти входять 12 кораблів та суден забезпечення, у тому числі 5 кораблів і суден від ВМС України та два кораблі від Державної прикордонної служби України. До заходів залучено літаки і вертольоти морської авіації українських ВМС. Спостерігачами виступають військовослужбовці з Грузії, Норвегії, Королівства Швеція та Франції. Цього року не передбачається проведення наземної фази та заходження в порт Одеси чи порти інших міст України іноземних кораблів.
Цікаво, що цього разу, на відміну від попередніх років, коли «Сі-бриз» супроводжувався акціями протесту агресивно налаштованих до НАТО бабусь, навчання обійшлися без пікетів. Чи то ставлення до Північно-Атлантичного блоку змінилося, чи то замовники такої «музики» нині заклопотані зовсім іншими справами? Судячи з реакції простих одеситів, друге припущення імовірніше.