Заробляти гроші можна не лише руками, а й знаннями. У дорослому житті цю істину розумієш як ніколи. А от школярі часто опиняються перед дилемою: і хочеться мати якісь власні, а не батьківські, кошти для реалізації своїх мрій, але що робити, коли практично усе життя підпорядковане навчанню?
А от на рівненському Поліссі уже четвертий рік існує спеціальна премія «Інтелект» для заохочення найбільш старанних і талановитих старшокласників, які показали найвищі результати в предметних олімпіадах та на творчих конкурсах. За цей час її лауреатами стали більше півсотні школярів, ще півтори сотні отримали заохочення.
Напередодні 1 вересня до їхнього гурту приєдналися нові лауреати з чотирьох поліських районів — Дубровицького, Зарічненського, Рокитнівського та Володимирецького, і міста Кузнецовська. Фінансовий еквівалент премії — 1200 грн. переможцю і ще двом лауреатам по 1000 грн. — наче не такий і великий, але для підлітків ці гроші мають неабияку вагу. «Коли нам вручили премії, то ми одразу опинилися в центрі уваги, на нас із повагою дивилися однокласники. А мій молодший брат, дивлячись на мої успіхи, і сам почав підтягуватися в навчанні», — поділилася спогадами одна з перших лауреатів премії «Інтелект» Ольга Щур із Дубровиці.
Ініціатором цієї премії став віце-президент МГО «Рівненське земляцтво», заслужений юрист України Василь Яніцький. Сам він родом саме з цих країв — із найпівнічнішого райцентру Зарічне, що на кордоні з Білоруссю. Саме це і стало вирішальним фактором у тому, щоб узяти опіку над талановитою молоддю саме північних районів Рівненщини. «Започатковуючи цю премію, хотілося підтримати тих, хто з юних літ демонструє бажання і талант пізнавати світ поза межами шкільної програми, дати їм відчуття, що їхня праця також має ціну. Я сам закінчив Київський державний університет і знаю, як буває важко пробитися дитині з глибинки і якою важливою в цей час є підтримка дорослих, і фінансова в тому числі. Досі пам’ятаю радість від перших 10 доларів, які я заробив іще на 3-му курсі, надаючи юридичні послуги. А це в 1993 році були чималі гроші — як нині тисяча», — ділиться з «УМ» спогадами Василь Яніцький.
Премія «Інтелект» — не єдина ініціатива Василя Яніцького. У 2014 році він організував Благодійний фонд «Наш край» для допомоги місцевим жителям. А нині активно підключився до пошуків бронежилетів, касок та амуніції землякам, мобілізованим у зону АТО. Часто до нього звертаються по юридичний захист рідні бійців, які потрапили у непрості ситуації. «Наші захисники, а серед них — і вчорашні школярі, яких посилають у бій, мають бути передусім самі захищеними. І не лише нормальною амуніцією, хоча це на війні — правило безпеки номер один. Люди, які ідуть у бій, мають бути впевненими, що з їхніми родинами буде все гаразд, що все буде по справедливості, що в будь-якому випадку їх у біді не залишать. Звичайно, зараз є багато людей, які рвуться в бій, багато є й тих, яких це лякає. Але, на мою думку, нині кожен має з максимальною віддачею робити те, що у нього виходить найкраще. Тільки тоді ми переможемо з найменшими втратами», — переконаний він.
А поки що юні академіки та дослідники знову сіли за парти. А це значить, що наступного року список лауреатів премії «Інтелект» поповнять нові імена.