Уряд Франції розпустився через розбіжності щодо економічної політики між прем’єром та міністром економіки. Як повідомляє інформагенція dpa, позавчора вранці прем’єр-міністр Мануель Вальс побував на аудієнції президента Франсуа Олланда, який прийняв відставку глави уряду. І одразу ж доручив тому самому Вальсу негайно сформувати іншу урядову команду, яка б «відповідала визначеним президентом позиціям».
Склад нового уряду обіцяли повідомити вже вчора надвечір. Попередній кабінет міністрів пропрацював лише чотири повних місяці — після того як 4 квітня прийшов на зміну попередникам, які провалили місцеві вибори. Тепер міністри йдуть у відставку через свого колегу, голову економічного відомства. Арно Монтебур в інтерв’ю газеті «Ле Монд» розкритикував економічну політику держави, закликавши відмовитися від фанатичної економії. На його думку, замість розв’язати, вона лише поглиблює проблему бюджетного дефіциту.
Прем’єр-міністр у відповідь на це звинуватив міністра економіки в переході певної межі. Критикувати політику уряду, в якому працюєш, та ще й курируєш розкритикований тобою напрям, щонайменше дивно. Хоча Монтебур і раніше був відомий своїми різкими політичними заявами — скажімо, 2011 року він порівняв Ангелу Меркель із Бісмарком. Також уже екс-міністр традиційно різко виступає проти політики Євросоюзу.
До «відступника» в його критиці приєдналися також міністри культури та освіти Орелі Філіппетті й Бенуа Амон.
Тим часом іще до відставки уряду соціологічні опитування показали: чинна французька влада є найменш популярною з часів Другої світової війни. Аналітики не виключають, що Франція, яка досі належала до стабільно успішних членів ЄС, може стати черговою проблемною країною Євросоюзу, і французам не обійтися без економічних реформ. За прогнозами фахівців, зростання економіки Франції цього року може залишитися на нульовій позначці.
Рейтинги президента Франсуа Олланда теж перебувають на критично низькому рівні — 17 відсотків. Як повідомляє інформагенція «Ассошіейтед пресс», це рекордний мінімум за всю історію П’ятої республіки. Та попри все, відставка уряду все ж стала несподіванкою. Французькі оглядачі зазначають, що такий розкол у владі може позбавити президента більшості в парламенті. Опозиція, зокрема глава радикальної правої партії «Національний фронт» Марін Ле Пен, узагалі закликає розпустити парламент та провести нові вибори, щоб сформувати нову парламентську більшість та цілком новий кабінет міністрів.