Засновник викривального інтернет-сайту «Вікілікс» Джуліан Ассанж може незабаром залишити посольство Еквадору у Великій Британії, де переховується з червня 2012 року. Про це повідомив він сам на прес-конференції в амбасаді 18 серпня. 43-річний австралієць зауважив, що це не пов’язано з проблемами зі здоров’ям, про які раніше повідомляв телеканал «Скай ньюз» — за інформацією цього ЗМІ, через нібито хворі серце й легені та підвищений кров’яний тиск Ассанж може уникнути арешту.
Насправді ж адвокати Ассанжа знайшли ще один законний привід уникнути арешту завдяки внесеним нещодавно змінам до британського законодавства. Зокрема, щодо заборони екстрадиції затриманого з однієї європейської країни до іншої, якщо розслідування — на початковій стадії, а обвинувачення ще не висунуто. А Ассанжу досі не висунуто жодного офіційного обвинувачення.
Починаючи з 2010 року, шведська поліція начебто прагне лише допитати його у справі про сексуальні домагання. Через це у 2011-му британський суд ухвалив рішення про його екстрадицію до Швеції. Усі апеляції виявилися марними. Джуліан побоюється, що після арешту й екстрадиції Швеція може видати його США, де екс-журналіста вважають державним зрадником.
Про свої подальші плани та шлях, яким він збирається покинути посольство, Ассанж не повідомив. Водночас він подякував за підтримку правозахисним організаціям. Міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патіньйо Арока запевнив, що його країна могла б і надалі надавати притулок Ассанжу в своєму дипломатичному представництві. І закликав міжнародну спільноту захистити співзасновника «Вікілікс».
Британська поліція цілодобово спостерігає за посольством Еквадору, щоб запобігти втечі Ассанжа, повідомляє інформагенція «Рейтер». А це обходиться у кругленьку суму британським платникам податків. Лише з червня 2012 року до травня 2013 року на стеження за посольством було витрачено 3,8 мільйона фунтів стерлінгів, або, в перерахунку, 11 тисяч євро на добу. У квітні цього року британська газета «Дейлі мейл» повідомила з посиланням на дані від Скотланд-Ярду (столичної поліції), що вартість стеження за Ассанжем зросла до 5,9 мільйона фунтів, з яких мільйон було витрачено на оплату понаднормових годин праці поліцейських.