Напередодні Дня Незалежності, в суботу, до Києва на запрошення Президента приїде канцлер ФРН Ангела Меркель. Як зазначено в офіційному повідомленні з цього приводу на сторінці очільниці німецького уряду, на порядку денному майбутнього візиту — переговори з Президентом Петром Порошенком та Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, а також іншими «місцевими політиками». І «в центрі всіх дискусій — нинішня ситуація в Україні та відносини з Росією» та обговорення конкретних способів підтримки нашої держави з боку Німеччини та Євросоюзу загалом.
Позавчора увечері міністр закордонних справ України Павло Клімкін на прес-конференції повідомив журналістам, що візит Меркель буде «незвичайним» і «дуже цікавим iз погляду його наповнення».
Незважаючи на критику, яка регулярно лунає в українському суспільстві на адресу «подружки Путіна», Ангела Меркель уже давно перейшла від «глибокої стурбованості» подіями в Україні до прямих слів і навіть дій на адресу конкретного винуватця наших нинішніх негараздів. На жаль, дипломатичний етикет і економічні інтереси не дозволяють лідерам провідних (і при цьому цивілізованих) світових держав діяти різко й безапеляційно. Але те, що міжнародна спільнота таки перейшла до санкцій третього рівня проти Росії, хоч поки й не надає таку необхідну Україні військову підтримку, є безперечним очком на нашу користь.
Більше того — під час позавчорашнього візиту до Латвії Меркель висловилася за подальші санкції проти Росії: «для того, щоб показати нашу серйозність». «Не можна сидіти на місці й дозволяти ситуації загостритися», — наголосила глава німецького уряду.
У Кремлі на цю заяву відреагували: прес-секретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що Москва «опрацьовує різні варіанти» своїх дій у разі запровадження нових санкцій. Які там називають «неконструктивною і навіть деструктивною практикою з боку західних партнерів».
Позавчора ж Петро Порошенко вкотре провів із Ангелою Меркель телефонні консультації, подякувавши фрау канцлеру за її зусилля щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі й налагодження міжнародного діалогу. Зокрема, проведення чотиристоронньої зустрічі міністрів закордонних справ Німеччини, України, Франції та Росії в Берліні 17 серпня. При цьому співрозмовники погодилися, що наступним кроком у пошуках шляхів вирішення конфлікту має стати зустріч на найвищому рівні — тобто президентів Порошенка і Путіна, яку також намагаються організувати міжнародні посередники. Востаннє глави держав бачилися у Нормандії в рамках святкування 70-річчя висадки союзницьких військ. Це було ще до інавгурації обраного за кілька днів до того главою держави Петра Порошенка.