Війна внесла свої корективи і у відзначення Дня Незалежності, що 23 роки є найбільшим державним святом. Цього разу воно пройде без бучних концертів, але з військовим парадом у Києві та Одесі. Відповідно до указу, підписаного Президентом, у ньому візьмуть участь близько 1,5 тисячі військовослужбовців та курсантів і 49 зразків військової техніки. Окрім параду, Міністерство оборони України запланувало і святковий салют двадцятьма артилерійськими залпами.
Щоправда, про доцільність останнього в суспільстві розгорнулися гарячі дискусії. «Де ж узятися бронетехніці в зоні АТО, якщо найкраща протягом останніх тижнів, з 5-ї ранку до пізньої ночі, катається по злітній заводу «Антонова», що в Києві, у Святошині? Навіщо ця техніка в зоні АТО, коли деяким «фельдмаршалам» вона більш потрібна на параді в Києві?» — запитує на своїй сторінці у «Фейсбуці» боєць «Азова» Микола Ляхович, побратим загиблого Миколи Березового. Днями на Майдані група активістів вийшла з плакатами, вимагаючи скасувати парад, а зекономлені гроші та техніку відправити на схід.
Водночас політичний оглядач Павло Нусс вважає, що скасування параду буде лише на руку Москві. «Відмова від параду в цей важливий для нашої країни момент є бажанням Росії та Кремля, адже в умовах війни вони намагаються не тільки виставити нас державою-жебраком, а й деморалізувати нашу армію, зневірити», — переконаний він. Експерт зазначив, що «одразу після демонстрації сучасної військової техніки, яка не брала участі в АТО, її буде направлено в зону проведення бойових дій. Ідеться й про комплекси ППО».
Варто зазначити, що уряд потурбувався про масштабну охорону громадського порядку: на День Незалежності у столиці спокій забезпечать близько 3 тис. правоохоронців, а під час параду на Майдані перебуватимуть близько 2 тисяч, повідомив керівник ГУ МВС Києва Олександр Терещук.
Святкові заходи будуть переважно патріотичного характеру. «Зважаючи на ситуацію в країні, особливістю 23-ї річниці Незалежності буде не пафос, не демонстрації і не розваги, а вшанування сучасного героя, який уже не з нами і який продовжує боротись», — зазначив у коментарі «УМ» міністр культури Євген Нищук. Паралельно на Софійській площі пройде «Парад вишиванок», у рамках якого буде обрано кращий весільний вінок, коровай, чоловічу, жіночу та дитячу вишиванки і найголовніше — найколоритніше відтворення обряду українського весілля. На Співочому полі вiдбудеться щорічна виставка квітів «Єдина Україна» загальною площею композицій 1560 кв. м, на якій зеленбудівці висадили 360 тисяч квітів.
А співачка і колишній депутат Руслана Лижичко закликала відзначити День Незалежності, об’єднавши правий і лівий береги Дніпра живим ланцюгом. «Ми подумали, що варто зробити «Світло миру» на знак єдності. Нас хотіли розділити по лінії Дніпра. Ми закликаємо вийти всі міста, розташовані вздовж Дніпра, живим ланцюгом, увечері 23-го серпня, о 22-й годині, тому що так разом iз нами зробить увесь світ, у тому числі й балтійські країни, про що вже домовлено. Ми пропонуємо вийти на мости і запалити вогники миру (ліхтарики, свічки, мобільні телефони тощо) на знак протесту проти війни, аби показати, що Україну неможливо розділити, — пробували, але не змогли, що лівий і правий береги — єдині», — написала вона в соціальних мережах.