Зазвичай тихе та спокійне курортне місто Бердянськ, що у Запорізькій області, нині активно укріплює свою оборону. І невипадково — відомий курорт розташований за кілька десятків кілометрів від буремного Донбасу.
Про те, що Бердянськ — прикордонне місто, раніше мешканцям краю нагадували лише прикордонники, та й тих тут бачили не так часто. Але з початком активної фази АТО життя у містечку змінилося. Невдовзі на в’їзді до Бердянська з’явилися блокпости. Потім на під’їздах до міста було створено ще й зовнішнє кільце блокпостів.
А віднедавна у місті з’явився новий орган — Рада оборони Бердянська на чолі з міським головою, яка збирається щонайменше раз на тиждень, за необхідності — частіше, щоб координувати взаємодію силових структур. У самому Бердянську прикордонний загін було посилено людьми та технікою, сформовано роту територіальної оборони, триває набір в окрему роту МВС. Наразі в Бердянську розташувалися ще й підрозділи Національної гвардії.
Розмірене життя курортного містечка з населенням 116 тисяч змінили і тисячі біженців, які приїхали сюди із зони бойових дій як у найближче мирне місце. Тільки офіційно біженцями зареєстровано більше 2000 людей, але реально біженців у рази більше. Приватний сектор міста переповнений мешканцями Донбасу, знайти вільне житло — проблема. Поширеною практикою цього року стали випадки, коли мешканці Донбасу приїжджають на 7-10 днів, а потім продовжують своє перебування, сподіваючись, що ось-ось у їх рідних містах закінчиться війна.
Формально вони приїздять як відпочивальники: знімають житло, ходять на море, не звертаються про допомогу до влади — вирішують свої проблеми власними силами. Але їх важко назвати 100-відсотково курортниками, адже більшість приїхала сюди не від доброго життя. А потік зростає. Прикордонники повідомляють, що в останні два тижні за день до міста в’їздить по декілька тисяч громадян, більшість із Донецька та області.
Поміж мирних прибульців до міста потрапляють і диверсійні групи, а також ті, хто намагається уникнути відповідальності за злочини, скоєні на Донбасі. Саме в Бердянську було затримано самопроголошеного мера Горлівки під час спроби придбати партію зброї. А згодом і мера окупованого Стаханова, який тут переховувався під виглядом туриста. Про небезпеку терористичних актів нагадав і нічний обстріл будівлі Бердянського СБУ з вогнемета російського виробництва, про що писала свого часу «УМ».
Щоб захистити містян від небезпеки, у Бердянську введено паспортний режим. Триває й укріплення блокпостів при в’їздах до міста, польові намети замінюються на більш надійні пункти захисту. «Рішення про укріплення блокпостів було прийнято на Раді оборони міста. Ми зробили крок на випередження. Адже, як показує практика міст у сусідніх областях, диверсійні групи скоюють напади саме на блокпости. Зараз робиться все, щоб захистити особовий склад. Щодня, оберігаючи місто від непроханих гостей, ці хлопці наражають своє життя на небезпеку. Мішки з піском та намети, у яких вони були раніше, не захистять від гранатометів. Тому побудова бліндажів — це нагальна потреба заради безпеки», — розповідає міський голова Олексій Бакай.
Нині на трьох постах завершується будівництво бліндажів із бетонних блоків, перекритих бетонними плитами та присипаних землею. Тут встановлено камери відеоспостереження, вирито окопи, створено нові вогневі точки. Роботою комунальних служб та волонтерів керують військові. Сьогодні блокпости перебувають під охороною кадрових частин Національної гвардії. Як розповів керівник батальйону, хлопці, які тут чергують, нещодавно повернулись із зони АТО. «Ми були під обстрілами, тому розуміємо, наскільки потрібні будуть подібні укріплення в разі нападу. Зараз реалізується завдання з укріплення блокпостів, налагоджено тісну співпрацю не тільки з владою міста, а й із прикордонниками та громадою. І хоча ми досить далеко від рідного міста, більшість наших бійців із Дніпропетровська, ми відчуваємо допомогу та турботу місцевих жителів», — розказав командир загону.
Бійці, які проходять службу під Бердянськом, запевняють, що ситуація у місті та районі стабільна і ворог не пройде. Але додають, що розслаблятись не можна і до нападу потрібно бути готовим будь-якої хвилини. Наступним пунктом програми є перекриття всіх об’їзних шляхів до міста.
Військовий комісар Бердянська Сергій Волков теж закликає бути пильними, оскільки потік переселенців може принести із собою і хвилю бойовиків із сусідніх областей. «До кордону з Донецькою областю — 70 кілометрів, через Бердянськ проходять декілька основних трас. Ми готуємось до зустрічі з диверсійними групами і робимо все, щоб цьому запобігти», — каже він.
За останні місяці Бердянськ із просто прикордонного міста перетворився на місто, прикордонне із зоною антитерористичної операції. З улюбленого курорту Донбасу — на місто відпочинку від вибухів. Минулого року люди їхали сюди до моря і сонця, а тепер їдуть до моря, сонця і мирного неба. І так хочеться, щоб воно завжди було мирним.