Практику несподіваних «маски-шоу» в мусульманських дитячих навчальних закладах тутешні ефесбешники започаткували ще у червні. Тоді, як уже повідомляла «УМ», на світанку двадцять людей у камуфляжі та балаклавах зі зброєю несподівано ввірвались до оселі кримського татарина в селі Кольчугино Сімферопольського району. На очах подружжя і їхніх трьох дітей упродовж трьох годин бійці обшукували всі кімнати, підвал, горище, не оминувши навіть дитячих речей і літератури. Родині ж «гості» повідомили, що шукають наркотики та зброю, хоча в підсумку їхні потуги не увінчались успіхом. Далі ці ж самі люди провели родину до місцевого медресе хафізів (релігійної школи, де вивчають Коран напам’ять), і там заходились нишпорити в усіх приміщеннях навчального закладу, де в той час перебувало 13 дітей. Перед цим у дітей і викладачів вилучили мобільні телефони і заблокували входи і виходи.
Днями принизливу і, звісно, лячну для юних мусульман процедуру влаштували відразу в трьох медресе у Сімферопольському районі. Цього разу, окрім співробітників ФСБ, у пошуках офіційно забороненої в Росії ісламської літератури були задіяні представники прокуратури, санітарно-епідеміологічної станції, міністерства освіти, пожежної та інших служб. Цього разу їхній улов був «солідним» — три книги з «чорного» списку.
«Останні тижні в Криму активно проходять перевірки й обшуки мусульманських культових споруд, ісламських навчальних закладів, приватних будинків релігійних служителів на предмет вмісту забороненої ісламської літератури, занесеної до «Федерального списку заборонених екстремістських матеріалів», — змушені констатувати в прес-службі Духовного управління мусульман Криму (ДУМК). Заступник муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов уточнив сайту «Крим. Реалії», що на території України такого списку ніколи не було. Він складений відповідно до рішень різних судів Російської Федерації і налічує понад 200 сторінок, де вказано понад дві тисячі друкованих матеріалів різних конфесій. Щоб убезпечити одновірців від подібних «зачисток» і навіть цілком реального кримінального переслідування, ДУМК помістило цей список на своєму офіційному сайті в розділі «Звернення та анонси».
На думку керівника Правозахисного руху Криму Енвера Кадирова, «наявність списку екстремістської літератури може послужити основою для масових репресивних дій стосовно кримських мусульман». У кримських мусульман складається враження, що іслам на півострові хочуть заборонити, каже він, додавши, що «в даній ситуації мусульманам залишається лише сподіватися на Всевишнього, бо в Криму немає жодних апеляційних інстанцій, до яких вони могли б звернутися, є диктат нинішньої влади».
Прикметно, що прес-служба управління ФСБ Росії в Криму щоразу уникає будь-яких коментарів щодо обшуків у місцевих медресе.