Даремно харківські автолюбителі оголошували в соцмережах «мобілізацію» з метою перегородити дорогу колоні вантажівок із загадковою «гуманітарною допомогою» з Росії. Станом на вчора по обіді 280 побілених вантажівок із Підмосков’я ще так і не перетнули український кордон, але вже нібито точно було відомо, що в’їдуть вони не з боку Харківщини. «Ніякий путінський «гуманітарний конвой» не буде пропущений через територію Харківської області. Провокація цинічного агресора на нашій території неприпустима», — попередив у своєму «Фейсбуці» колишній голова обласної адміністрації, а нині — міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. А чинний «губернатор» Харківщини Сергій Балута таким самим шляхом цю інформацію підтвердив.
Табір і склад біля пропускного пункту Плетенівка у Вовчанському районі Харківської області, де планувалося прийняти вантаж російського конвою, було згорнуто. Як повідомила з посиланням на джерело у правоохоронних органах агенція УНІАН, колону могли спрямувати через один із пропускних пунктів у Луганській області — ймовірно, Ізварине.
На той час «гуманітарний конвой» перебував у дорозі вже добу, а чого саме від нього чекати, так і не знали ні в українській владі, ні в Червоному Хресті, під егідою якого нібито й відбувалася російська місія. Представники організації вкотре заявляли, що так і не отримали перелік надісланих Росією товарів, західна преса рябіла тривожними припущеннями про те, що російська колона везе в Україну не допомогу, а війну.
«Російський конвой із гуманітарною допомогою для Східної України — типовий елемент путінського театру (де ніхто достеменно не знає, що ховається за завісою) і серйозна загроза суверенітету України», — наголошувала британська «Індепендент», що належить російському мільярдеру Олександру Лебедєву.
«Дарований кінь чи троянський кінь?»— розмірковувала американська «Нью-Йорк таймс».
«Конвой хаосу», — констатувала «Форін полісі»...
Напередодні міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров спростував інформацію заступника голови адміністрації Президента України Валерія Чалого про те, що на кордоні гуманітарна допомога буде перевантажена з російських «КамАЗів» у машини Червоного Хреста. За словами Лаврова, єдине, на що погодилася Москва, — на всі російські вантажівки під час перебування в Україні причеплять українські номерні знаки. Глава МЗС також заявив, що маршрут «гуманітарного конвою» погоджено з українською стороною і пройде він саме через пункт пропуску «Шебекіно-Плетнівка» на кордоні Бєлгородської і Харківської областей. Що згодом виявилося хибною інформацією.
Також Лавров звернувся із закликом не заважати проходженню колони до бойовиків «ДНР» та «ЛНР» і висловив сподівання, що з їхнього боку «ускладнень не буде».
А поки прості українці й політичні оглядачі розмірковували над тим, навіщо українська влада взагалі погоджувалася на якусь місію за участю російського агресора, хай навіть під «прикриттям» міжнародних доброчинних організацій, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні уряду вкотре наголосив, що йдеться винятково про передачу вантажу від Червоного Хреста.
«Будь-які види допомоги Україна може приймати винятково в межах міжнародного права і винятково від Червоного Хреста. Уряд поставляє товари першої необхідності на усі звільнені території. Українська держава забезпечувала і здатна забезпечувати своїх громадян», — запевнив глава Кабміну. За його словами, у фонді допомоги мешканцям сходу наразі є близько 6 мільйонів доларів, ще 10 мільйонів гривень буде виділено додатково на закупівлю товарів першої необхідності.
Окрім того, уряд формує власну колону з гуманітарною допомогою мешканцям постраждалих районів Донбасу. «Уже 270 тонн ми поставили і робимо все для того, щоб передати товари першої необхідності на відповідні території», — заявив Прем’єр-міністр. І окремо звернувся до Червоного Хреста з проханням «допомогти, щоб ці вантажі дійшли до людей на територіях, які контролюють підтримувані Росією терористи».
ДУМКА З ПРИВОДУ
Ситуація навколо російського конвою з гуманітарною допомогою для України останнім часом покращилася. Таку думку вчора висловив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, який раніше попереджав про підвищену загрозу вторгнення російських військ в Україну.
«У нас трохи краща ситуація, ніж кілька днів тому, коли, здавалося, є загроза вторгнення конвою, та ще й з озброєною охороною, посеред ночі. Сьогодні слід визнати, що російська влада прийняла діалог — і з українською владою, і з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста», — цитує Сікорського агенція «Інтерфакс».
На думку польського дипломата, якого Варшава офіційно висунула на посаду верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики, завданням «на зараз» є доставка конвою в місце, контрольоване українською владою. «Від тієї миті Україна проводитиме свої процедури — перепаковуватиме (вантаж), звільнятиме від мита, а потім — що не буде легко — розподілятиме серед тих, що мають потребу. Аби допомога потрапила до тих, хто її справді потребує, а не до найманців».