Від сьогоднішнього дня робота на сумнозвісному ринку «Троєщина» поновиться. Доручення відкрити базар мер Києва Олександр Омельченко дав учора після розмови з керівництвом ринку та його працівниками, які прийшли з пікетом під стіни Київміськадміністрації. Частина продавців ринку, які не знали про рішення мера, вчора знову спробувала заблокувати проїжджу частину, але цього разу міліція пригрозила розігнати пікетувальників гумовими кийками і... порушила кримінальну справу проти працівників ринку про блокування комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства. Втім, як саме Державна автоінспекція визначатиме всіх, хто брав участь у перекритті доріг («УМ» уже писала, що живими ланцюгами дороги позавчора перекривало близько 5 тисяч людей), поки що невідомо.
Водночас столична влада зобов'язала адміністрацію ринку до 6 вересня усунути на своїй території всі вади, які зауважила комісія під час огляду приміщень і торговельних рядів. «Наводити порядок на базарі будуть нічні бригади після робочого дня, коли люди згорнуть торгівлю, — розповідає «УМ» начальник Головного управління побутового обслуговування ринків КМДА Василь Щербенко, — 1 жовтня дирекція ринку має так прибрати «Троєщину», щоб на ній можна було проводити семінари для підприємців, як треба зразково працювати». Хоча Василь Прокопович також визнає, що за якістю обслуговування назвати «Троєщину» найгіршою було б щонайменше несправедливо: «Я б сказав, що в рейтингу вона десь посередині», — каже він. І констатує — перевіряти решту столичних базарів спеціальна комісія не стане.
Керівництво ж ринку, яке ще кілька днів тому заявляло, мовляв, об'єкт ревізори перевіряють занадто прискіпливо і чіпляються навіть до «непобілених» стін у туалетах, тепер заявляє, що у призначені строки постарається вкластися і порядок наведе. «Я мав зустріч із київським міським головою Олександром Омельченком, він прихильно поставився до нашої проблеми, та й, зрештою, йому самому невигідно, щоб була така вибухонебезпечна ситуація в Києві», — поділився з «УМ» заступник директор ринку «Троєщина» Сергій Алесіменко. Тож від сьогодні «Троєщина» працює у звичному режимі. Чи означає це, що проблему вичерпано?
Працівники ринку так не вважають і називають те, що сталося, не хуліганством чи терактом, а переділом переділеного. «Те, що було роздано після смерті Прища, тепер заново ділять. Усі знають, що паювання у нас було постійно, — каже працівник ринку, який побажав залишитися невідомим. — І ми бачили всяке, але нам завжди казали, кому скільки заплатити, і питання вирішувалося більш-менш цивілізовано». Обурені тим, що сталося, люди переконані, що без силовиків тут не обійшлося. «Спецслужби трусили ринок два дні й вибух стався після цього», — кажуть вони. Говорити, який саме був вибуховий пристрій, керівництво ринку відмовляється і відсилає по всі довідки до силовиків. Утім кореспонденту «УМ» цю інформацію розвідати таки вдалося. 50-річний Ігор Куделя — бригадир прибиральників, який із покійною Тетяною Лавриненко в той жахливий день опинився біля смітника, розповів, як стався вибух. «Ми побачили біля смітника картонну коробку з-під взуття, а коли її відкрили, то знайшли мобільний телефон з провідками, які тягнулися до пристрою з кнопкою. Таня мені ще сказала: Ігорю Петровичу, може, додому візьмете. Ваш син цікавиться електронікою, полагодить — і буде йому телефон? Я поспішав дуже, кажу їй — «Потім. Відклади!». І відвернувся. Наступної миті пролунав вибух».
Тетяну Лавриненко вчора поховали. Життю її напарника Ігоря Петровича, на щастя, вже нічого не загрожує. Щоправда, шлунок чоловіка страшенно посічений, і його дружина тепер не відходить від нього. «Зараз їжу йому подають через спеціальні трубочки, але я не знаю, що буду робити, коли ми приїдемо додому», — каже вона.
Певний час доведеться провести в лікарні і пакистанцю Камрану Калиму. Осколками йому поранило печінку і легені. Разом зі співвітчизником Ханом Мохаммадом Моіном (якого виписали вчора) вони торгують на «Троєщинському» вже вісім років. За словами виконуючого обов'язки головного лікаря лікарні швидкої допомоги Валерія Ночки, на вчорашній день тут залишалося п'ятеро жертв п'ятничного вибуху. Надвечір двоє з них мали повернутися додому. Серед них і два громадянина Бангладешу та В'єтнаму.
У лікарні перебувають і постраждалі від пікету в середу. Внаслідок травм, отриманих від авто, чотирьом працівникам ринку було надано медичну допомогу на місці, двох жінок госпіталізовано з переломами ступневої кістки та струсом головного мозку. Інформацію про нiбито загиблих не підтвердили ні в лікарні, ні в прес-службі столичного главку міліції, назвавши її плітками.