Міністерство охорони здоров’я не може забезпечити всім необхідним військових, які воюють у зоні АТО та лікуються в госпіталях. Кошти, закладені в бюджет, давно вже використані, і лише 7% iз бюджету використовують на медикаменти. Тому і лікарям, і бійцям лишається сподіватися лише на допомогу волонтерів, які найкраще і найоперативніше реагують на потребу медиків у лікарських засобах у зоні АТО. Такі сумні висновки озвучив учора на брифінгу міністр охорони здоров’я Олег Мусій.
Самі ж волонтери у розмові з «УМ» повідомили, що вони готові всіляко підтримувати бійців, але і від МОН чекають хоч мінімальної допомоги. «Ми все розуміємо і не просимо від Міністерства охорони здоров’я ніяких грошей, усе робимо самі. Але нам не йдуть назустріч навіть у найнеобхіднішому. Хлопцям на передовій надіслали аптечки 60-х років, де бинт просто розсипається», — розповідає волонтерка медичної сотні Тамара Шевчук. За її словами, на сьогодні терміново потрібен дозвіл від МОЗу для закупівлі знеболювальних, таких як налбуфін, бутатанол, оскільки вони відпускаються лише за рецептом лікаря. Ще одна проблема пов’язана з отриманням медичної гуманітарної допомоги з-за кордону. «Нам часто надсилають пакунки з ліками, які заборонені в Україні, але вони необхідні зараз хлопцям у зоні АТО, а ми їх не можемо забрати з митниці, щоб туди доправити. Не можна так працювати, коли в країні йде війна», — обурюється дівчина. Найбільше допомоги, за її словами, надходить із Німеччини та США.
Аптечки ж, які отримують бійці від українських фармацевтів, часто не витримують жодної критики. Днями батальйон «Луганськ» отримав від київського фармацевтичного товариства аптечки, що мають у собі серветку, пластир, презерватив, бинт та вушні палички. Зрозуміло, що такий асортимент навряд чи стане в пригоді бійцю на полі бою. Сам міністр, схоже, теж був заскочений цією інформацією і заявив, що ці аптечки ішли не через його відомство. «Що передає у зону АТО Міністерство оборони або ж волонтери, ми не можемо знати. Тим паче, волонтери самі комплектують ці аптечки. Якщо ви звернетесь, то ми обов’язково проведемо контроль якості», — запевнив він журналістів. А голова Державної служби України з лікарських засобів Михайло Пасічник заявив, що нині процедуру реєстрації проходить іще одна аптечка для військових, тож таких непорозумінь більше не буде.
А от бійцям, які потребують протезування після поранення, Олег Мусій порадив звертатися до Міністерства соціальної політики. За його словами, воно здатне забезпечити поранених вітчизняними протезами безкоштовно. Якщо ж хтось наполягатиме на закордонному лікуваннi — тут теж треба покладатися на підтримку волонтерів. До речі, Шотландія та Німеччина пообіцяли забезпечити частину українців протезами якщо не безкоштовно, то зі значними знижками. Також свою допомогу пообіцяли канадці, які під час Майдану надавали таку допомогу.
А ТИМ ЧАСОМ...
МОЗ збирається підтримати економічні санкції уряду проти Росії, якщо вони стосуватимуться імпорту ліків. «Критичної ситуації з лікарськими засобами російського виробництва немає. В Україні зареєстровано 306 лікарських засобів РФ, із них лише 20 — винятково з Російської Федерації, і аналогів їм немає в Україні. Усі інші мають аналоги. Тому якщо будуть введені санкції проти РФ, МОЗ підтримає їх», — зазначив Олег Мусій.