— У зону АТО регулярно їздимо вже понад два місяці. Міняємося знімальними групами. Найбільше вражають люди, які не бояться віддати життя за мир в Україні. Молоді люди, що там воюють, усі як один усвідомлюють, що роблять велику справу. А ще вражають перші години у звільнених містах. Вулиці ніби вимерли, ні душі. Із часом люди починають виходити і розуміти, що війна пішла далі, що тепер вони в безпеці. Їхні емоції не передати словами.
Наскільки відрізняються картинки з телевізора і вималювані в уяві про зону АТО від цілісної картини, яку бачиш на місці?! Через ЗМІ не почуєш запах пороху, а камера не встигне зафільмувати політ кулі чи снаряда. Але емоції та атмосферу війни медіа передати цілком здатні. Можна бачити, а головне — відчувати повну картину, а можна сприймати лише те, що подають на екрані.
Зустрівши бойовиків, у зоні антитерористичної операції українські журналісти ризикують невизначений час провести десь у підвалі. Це у кращому випадку. Але наприкінці квітня ще можна було сміливо проїжджати сепаратистські блок-пости на Донбасі. Здебільшого там стояли люди характерної зовнішності без вогнепальної зброї.
Є багато патріотів
Ольга КАЛИНОВСЬКА, журналіст, редактор прогами «Час. Підсумки дня», «5-й канал»:
— Коли ти на сході, в зоні АТО або в зоні, де вже проходили бойові дії, там не лише видно, там, як кажуть, «шкірою» відчуваєш, що в країні — війна. Не короткотермiнова антитерористична операція, а справжня, страшна, затяжна, руйнівна війна. І не по телевізору, не десь далеко, а тут, буквально за 700 кілометрiв від столиці. І це бачиш і відчуваєш, коли їдеш уздовж лісу, де дерева «скошені» артснарядами; коли дорогою зустрічаються розбомблені будинки, а сама дорога — вся у снарядах, що не розірвалися, в мінах та у воронках. Коли виходиш з авто, а під ногами — десятки гільз і радіус «прогулянки» дорогою, аби відзняти потрібне відео — кілька кроків вперед-назад і ані кроку вбік, бо біля дороги і поблизу «зеленки» можуть бути міни та «розтяжки», залишені терористами. Коли усвідомлюєш, що доки ти тут, тебе запросто можуть розстріляти десь із «зеленки» снайпери — лише за те, що у тебе київські номери. Або що ти їдеш дорогою, яку контролюють терористи, і просто втрапив у приціл їхньої снайперської гвинтівки.
До того як сюди втрапиш, важко зрозуміти справжній тваринний страх, який буває, певне, коли відчуваєш себе мішенню, жертвою. Це як на полюванні — ти мисливця не бачиш і не чуєш. І навіть не знаєш, чи є він у твоєму радіусі. Але страх, що він зараз може цілитися у тебе і що ця хвилина може бути останньою у твоєму житті, присутній весь час, доки ти перебуваєш у безлюдних та небезпечних місцях. Найгірше, певне, почуваєшся на порожніх дорогах — коли немає жодного авто, жодного мирного мешканця, жодного військового чи блокпосту, від яких у мирних точках починаєш втомлюватися, особливо якщо щодня проїжджаєш їх разів зо шість-сім. У містах же, де на в’їзді не зустрічаєш українських прапорів, не бачиш людей на вулицях, починаєш гарячково шукати будь-який натяк на українську армію чи добровольців і судомно виглядаєш хоч якусь українську символіку. Саме з таких картинок починається переоцінка цінностей. Тут починає боліти серце за мільйони людей, до яких одного дня прийшла справжня війна і зруйнувала вщент звичне життя. Бо ти приїхав і поїхав звідси, нажаханий, зі стресом і з розхитаними нервами. А їм тут жити далі. У війні.
Серед мирного населення, як з’ясувалося у ході зйомок та підготовки матеріалів, достатньо багато патріотів. Приміром, серед мешканців того ж Слов’янська чимало людей, які донедавна тримали вдома прапори України і лише після звільнення міста повиносили їх на вулиці. Бо раніше, як вони твердять, «не можна було». Які навчали дітей на слова «Слава Україні!», відповідати — «Героям Слава!». Які зараз хочуть жити так, як живуть у Львові, Києві чи Дніпропетровську — в єдиній країні, пишатися своїми коренями, співати Гімн і не боятися місцевої влади. І навіть попри те, що їх мало, вони вже не можуть і не хочуть мовчати. Нинішні події на Донбасі для них — шанс, що і на сході України може бути нормальна українська влада, нормальна українська міліція, що можна буде дивитися правдиві українські новини. І вголос говорити те, що ти насправді думаєш.
Зараз їм почали погрожувати, над ними насміхаються та відверто знущаються ті, хто мешкає з ними в одному місті і хто впевнений, що українська армія та влада там — ненадовго. Але вони не здаються. І їм, як на мене, потрібно допомогти не зламатися. Бо такі люди на Донбасі — то майбутнє цього регіону. І майбутнє єдиної мирної цілісної України, яку ми наразі намагаємося будувати.
Вразили і ті, хто воює. Особливо в добровольчих батальйонах. Усі, з ким ми спілкувалися — цвіт нації, кращі з кращих. Без перебільшення. Представники малого та середнього бізнесу, працівники іноземних компаній, багатодітні батьки, викладачі вишів і т.п. Homo sapiens. Ті, хто пішов на фронт, керуючись принципом — «хто, як не ми?». Хто кинув високооплачувану роботу, власний бізнес, залишив вдома маленьких дітей, дружин, батьків. При тому, що їхні односельчани, сусіди, колеги, друзі, знайомі у цей самий час живуть мирним життям. І не поспішають ставати поруч із зброєю в руках. Щонайменше — не розуміють. Щонайбільше — морально підтримують, дзвонять запитати, як живий і щоразу намагаються знайти слова виправдання для самих себе — чому вони не там, не на Сході. Вражає і те, що такі добровольці аж ніяк не засуджують тих, хто не поруч з ними. Кажуть — поки не час воювати всім. Мовляв, тут, на передовій, потрібні ті, хто може наступати чи тримати оборону, хто на це навчався і хто морально до цього готовий. Жартують, що наразі воюють і за себе, і за своїх друзів та рідних. Після спілкування з ними розумієш: такі до телекамери не побіжать, не стоятимуть у черзі по медалi. Вони просто роблять те, що вважають за правильне і потрібне. І саме це вражає найбільше. До сліз.
...Не може бути мирного Києва і обстріляного «Градами» Луганська одночасно. Бути байдужим на такій війні і думати, що вона тебе не торкнеться — то найгірше. Якщо можеш чимось допомогти — допоможи. Гривнею, двома, їжею, одягом, телефонним дзвінком, малюнком, синьо-жовтою стрічкою, камуфляжем, бронежилетом. Піди в лікарню до поранених військових. Прихисти на кілька днів родину біженців. Збери речі та їжу тим, хто наразі їх потребує.