Незрозуміла ситуація склалася у навчальному центрі Нацгвардії, що в селі Старе Бориспільського району на Київщині. Три сотні добровольців батальйону МВС «Золоті ворота», які перейшли до підрозділу з розформованого батальйону «Крим», керівництво центру намагається примусово виселити за територію частини. Більше того — їхня участь у бойових діях узагалі під питанням.
Набір добровольців у батальйон «Крим», який створювався на місці дислокації «Донбасу», розпочинався місяць тому. Пізніше виявилося, що «Крим» був «пілотним проектом», тому його добровольців переадресували до батальйону «Золоті ворота». Тепер і з цим батальйоном ситуація зависла. «Я в резерві «Донбасу» і «Криму» вже другий місяць. Тиждень тому пройшов комісію в «Золоті ворота». Я повністю здоровий. Заповнив усі папери, ладен сам купити амуніцію і відправитися в частину хоч сьогодні. А мені все: «Чекайте». Скільки чекати — невідомо», — обурюється один із добровольців.
Як повідомили хлопці, вони готові до бою, за власні кошти купили зброю та екіпірування. У середу мав би відбутися їхнiй від’їзд у зону АТО, але натомість їм звеліли зібрати речі і залишити базу. Самі ж хлопці, без відповідних документів, не можуть поїхати у зону воєнних дій, оскільки це буде розцінено як партизанщина. «70 відсотків батальйону «Крим» — офіцери, які самостійно прийшли у загони і мають намір захищати країну. Це люди, які володіють військовою справою, а їх не пускають у бій. Натомість по військкоматах ловлять молодих хлопців, які навіть зброю у руках ніколи не тримали», — розповідає «УМ» заступник командира батальйону «Золоті ворота» на псевдо Че Гевара.
Такi обставини дивують багатьох, хто обізнаний із ситуацією, що склалася на східному фронті. «Люди є, а наказів немає. Таке враження, що на фронті у нас багато військ, тому резерви можуть зачекати. Мені здається, це нiщо інше, як небажання міністра займатися системою мобілізації та формуванням військових частин», — пише на «Фейсбуці» редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов. «Був сьогодні у військкоматі. Велика кількість добровольців перебуває у батальйонах, їм не дають зброї і не відправляють на війну. Натомість неохочих братися за зброю та воювати женуть на передову», — підтверджує його слова і 25-річний користувач мережі Костянтин.
Про існування проблеми знають і в РНБО. От тільки кроків до її вирішення поки що не видно. «Охочих потрапити в АТО справді дуже багато, і це перш за все мотивовано не фінансовою стороною, а підтримкою своїх товаришів та патріотизмом», — визнає спікер інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко.
На момент, коли верстався номер, проблема з батальйоном «Золоті ворота» лишалася не вирішеною.
А ТИМ ЧАСОМ...
У державній реєстрації відмовлено і добровольцям, які намагалися утворити окремий батальйон ОУН «Азов-2». У зв’язку з цим провід ОУН ухвалив рішення приєднати новостворений батальйон до складу Добровольчого українського корпусу як єдиний спосіб потрапити на передову. Відтепер офіційна назва батальйону «Азов-2» — «Батальйон ОУН», до якого нині проводиться набір добровольців, йдеться у заяві проводу.