Постає питання, чому історики, дослідники, краєзнавці Голодомору 1932-33 років мало говорять, не звертають увагу на трагедію тридцятих років, що поклала початок русифікації нашої країни на початку ХХ сторіччя? Щоб не бути голослівним, наведу документальні дані з цього питання. Ось вони.
Повідомлення Всесоюзного переселенського комітету при Раднаркомі СРСР про переселення в Україну колгоспників з інших територій країни. Начальнику ГУЛАГ тов. Берману, ОГПУ, 29 грудня 1933 р. Терміново. Секретно. «ВПК при СНК СССР при сем препровождает сводку №38 о переселении на Украину по состоянию на 28 декабря с.г. Одновременно ВПК при СНК СССР сообщает, что преподанный план переселения выполнен на 104,76 %. Всего переселено 21856 колхозных хозяйств, 117149 человек, 14879 лошадей, 21898 коров и 38705 голов разного скота (в число последних входят телки, свиньи и овцы). Приложение по тексту. Зам. Председателя ВПК при СНК СССР Рудь.
Сводная ведомость об отправлении эшелонов с переселенцами на Украину по состоянию на 28 декабря 1933 г.»
Згідно з цією відомістю з Горьковської області в Одеську було відправлено 2120 господарств, з Івановської в Донецьку — 3527, з Білорусі в Одеську — 4630, з ЦЧО (центральна чорноземна область! — Ред.) ( в Харківську — 4800, із Західної в Дніпропетровську — 6679 (назви областей відповідають тому часові. — Ред.). І це — лише офіційні дані про планове переселення громадян Росії в Україну. А скільки залишилось порожніх хат, напівспорожнілих сіл, і вони незабаром були зайняті неорганізованими переселенцями, родичами і знайомими планових переселенців.
І жили прості росіяни з простими українцями у дружбі і мирі, не виникало ніякого мовного непорозуміння, що, на жаль, має місце в елітних колах у названих областях сходу і півдня України, де в Донецькій і Луганській областях нині точаться жорстокі бої, гинуть люди, де сепаратисти, за явної підтримки Росії, ведуть неоголошену війну.
Федір ЛЮДНИЙ, інвалід Другої світової війни І групи, полковник у відставці, почесний краєзнавець України
Кам’янка, Черкаська область