«Хочу собаку!» — дружно волали мої дітлахи напередодні кожного з власних днів народження. Животинка у квартирі, та навіть і в будинку, — не іграшка. Вона хоче їсти, справляти природні потреби, з нею треба проводити час не тільки тоді, коли заманеться... Моє залізне «ні!» лунало у відповідь без тіні сумніву багато років. Аж доки минулої осені син не знайшов в iнтернеті фотопропозицію з цуценятами Бернського зенненхунда. Їх було шестеро: четвірка волохатих колобочків-дівчаток і два головастих хлопчики у велично-незворушної мами Ельми. Знайомитися поїхали аж на Полтавщину, до Нових Санжар. Оскар вибрав Мишка сам: підійшов, обнюхав і діловито приліг у позі сфінкса біля синових ніг. Усім своїм виглядом дав зрозуміти сестрам і братику, «хто в хазяїна хазяїн».
Після дотримання необхідних для маленького аристократа процедур з ідентифікації, вакцинації і чіпування песик потрапив до Києва вже майже у півторамісячному віці. Господарка Ельми, Наталя Скирда, яка вихованням Бернських вівчарок займається серйозно і відповідально, дала нам необхідні настанови і тривалий час консультувала в телефонному режимі. Але в березні Оскар, який на той час переселився з теплої кухні до вольєра і радісно бігав на прогулянки до прилеглого лісу, раптом захворів. Він ще міг жваво підстрибнути, коли хтось підходив до його помешкання з прогулянковим повідком, але одразу по тому стомлено лягав біля ніг і сумно дивився знизу вгору, навіть не озираючись на миску зі свіжим кормом. У ветклініці, куди ми привезли кволого песика, діагноз поставили одразу: «Він у вас гуляє по лісу? 95 відсотків — бабезіоз...» Доки брали аналізи й ставили крапельниці, спостерігала зміну настроїв ветлікарів та їхніх помічників у клініці: зосереджений ентузіазм після кількох тихих перемовин на деякий час розбавився стримуваним болем, гнівом і схованими сльозами медсестри. «Приспати...» — неголосно промовив у телефонну трубку чоловік у зеленому халаті. За кільканадцять хвилин він суворо запитав мене, не підіймаючи очей від папірців із результатами аналізу крові: «Бабезіоз лікувати будете?» — «Звичайно!» — «Лікування доволі дороге. Навіть на перші 2-3 дні ліки, без яких ми його не витягнемо з хвороби, коштуватимуть кілька тисяч гривень. Ви готові до таких витрат?» — «Чому ви запитуєте? Давайте швидше все, що потрібно! Він же зовсім дитина!» Лікар уважно подивився на наше багатодітне сімейство, злякано скупчене біля входу в маніпуляційну, зітхнув. «Не хвилюйтеся, вилікуємо вашого Оскара. Тільки наступного разу привозьте собаку одразу, як тільки з’являться перші ознаки хвороби».
Оскар тиждень лікувався у стаціонарі. Потім ще два тижні ми ставили йому уколи вдома, з інтервалами підвозячи на крапельниці. Коли аналізи вирівнялися і нас «виписали», санітарка по секрету розповіла: напередодні нашого першого візиту довелося приспати дворічного породистого пса-красеня з бабезіозом. Господар-депутат, дізнавшись, що лікування триватиме до двох місяців, навіть не зайшов попрощатися з недавнім домашнім улюбленцем: «Навіщо мені хворий собака? Я іншого куплю».
А наш Оскар вилікувався. Купили ми йому спеціальний нашийник, збризкуємо перед лісовою прогулянкою водою з оцтом, але кліщів ні-ні та й вишукуємо поміж довгою шерстю. Тепер знаємо: від паразитів-кровопивць не застрахований жоден пес. Тому — будьте уважні, вчасно ставте діагноз і призначайте лікування!
ДОВІДКА «УМ»
Бабезіоз собак дуже поширений. Середнє значення захворюваності сягає 7-10% від кількості обстежених собак. Пік екстенсивності інвазії припадає на травень (25-30%). У більшості випадків захворювання протікає в гострій формі з наявністю характерних клінічних ознак: підвищення температури тіла до 41-42 градусiв, пригноблений загальний стан, анемія видимих слизових оболонок, інтоксикація, нервових явищ у вигляді парезів, закидання голови, судоми. При несвоєчасному наданні допомоги або за її відсутності ймовірність летального результату наближається до максимальних показників. У поодиноких випадках у собак відзначається перехід захворювання в хронічний перебіг, формується нестерильний імунітет або преімунізація до того виду збудника, який викликав захворювання. Переносять хворобу зазвичай лісові кліщі.