Геть м'ясні пиріжки

26.08.2004
Геть м'ясні пиріжки

Руки мили? (Фото Василя ГРИБА.)

      Хвороботворних мікробів, які спричиняють кишкові отруєння, близько двохсот. До харчових токсикоінфекцій відносяться надзвичайно різноманітні захворювання. Всіх їх об'єднує одне: ними заражаються через їжу, в якій угніздились збудники цих захворювань.

 

Такий підступний стафілокок

      Збудників дуже багато — стрептококи, ентерококи, стафілококи, сальмонели, протей (при певних умовах), ботулінус та інші. Але отруюють організм не самі бактерії, а продукти їх життєдіяльності — токсини. Так, сам мікроб ботулінус не є небезпечним для людини. А от токсин, який він виділяє, є смертельною отрутою. Збудник ботулізму міститься у грунті. З нього він потрапляє на поверхню овочів, ягід, фруктів, грибів. Якщо при консервуванні їх недостатньо ретельно промити, ботулінус у герметично закритій банці без доступу кисню швидко розмножується і виділяє найнебезпечніший токсин.

      Інші хвороботворні мікроорганізми виділяють токсин, навпаки, тільки у присутності кисню. Саме тому, якщо ви купуєте молоко на стихійному ринку, небезпечно пити його некип'яченим. Тому що у корови може бути мастит, а в хазяйки, приміром, нарив на пальці. З рани стрептококи можуть легко потрапити в молоко, і якщо воно ще постоїть у теплі — вони швидко розмножаться і виділятимуть ті самі отруйні речовини — токсини.

      Стафілококи, які відкрив іще Роберт Кох у 1878 році, є особливо небезпечними через те, що більшість із них є частиною нормальної мікрофлори. Вони охоче розмножуються у молоці, заварному кремі, м'ясному фарші, рибних консервах. У цих продуктах їхні токсини відповідно утворюються найшвидше. У пилу стафілококи можуть зберігатися місяцями. Більше години витримують нагрівання до 70 градусів. Гинуть миттєво лише від кип'ятіння.

Захворів — промий шлунок і виклич лікаря

      Токсини, які виділяють хвороботворні бактерії, і є причиною поганого самопочуття при отруєнні. Вони викликають запальний процес у слизовій оболонці шлунка, тонкому і товстому відділах кишечника. Через запалення у слизовій оболонці кишечника його моторна функція підсилюється, а здатність усмоктувати та перетравлювати їжу, навпаки, різко скорочується. Тому виникає біль у животі, нудота, блювота, пронос. Як правило, ознаки отруєння з'являються вже через дві-чотири години після споживання недоброякісних продуктів. Механізм дії токсинів такий, що, всмоктуючись із кишечника в кров, вони починають впливати буквально на всі життєво важливі органи та системи, в тому числі на серце, центральну нервову систему, печінку. Отже, з'являються такі симптоми, як висока температура тіла, тахікардія, знижений артеріальний тиск і навіть судоми м'язів. Людина з важким кишковим отруєнням, яке супроводжується не тільки розладом роботи шлунково-кишкової системи, а й такими ознаками інтоксикації, як висока температура, загальна слабкість, запаморочення, пришвидшене серцебиття, підлягає негайній госпіталізації.

      Якщо ваш випадок не такий тяжкий, усе ж зверніться спершу до лікаря. Але якщо лікар недоступний, зробіть промивання шлунку — кількома літрами води, у якiй можна додати півстолової ложки соди.

      Оскільки отруєння призводить до різкого зневоднення організму, треба поповнювати запаси рідини — пити воду, міцний чай. Звичайно, за добу, якщо витримати «піст», посидіти на водичці та чаї без цукру, настає полегшення.

      ПАМ'ЯТАЙТЕ:

*Кип'ятити слід будь-яке молоко, навіть від вашої «знайомої» корівки. Молоко може бути безпечним, тільки якщо воно пастеризоване.

*Не можна зберігати сир більше двох-трьох днів. Зробіть з нього сирники, запіканку — це буде набагато здоровіше.

*Не зберігайте яйця поруч із готовими продуктами — ковбасою, сиром. Тому що сальмонели з їх поверхні легко можуть потрапити на ті продукти, які ви не піддаєте термічній обробці перед вживанням.

*Для сирого м'яса, риби і готових продуктів — овочів, хліба тощо — треба мати окремі дошки для різання.

*Не купуйте продукти на стихійних ринках. Там немає головного — холодильника, і ви не зможете проконтролювати, чи цілий день простояв ваш реалізатор під спекотним сонцем, чи щойно приніс це м'ясо і мікроби ще не встигли розмножитись у небезпечних кількостях.

*Не ризикуйте пробувати на ринку немиті фрукти.

*Краще пересмажити м'ясо, ніж недосмажити.

*Виключіть зі свого меню яйця «в мішечок». Краще споживати круто зварені яйця.

*Уникайте паштетів та м'ясних пиріжків.

*Без жалю викидайте продукти, які здалися вам підозрілими або пролежали в холодильнику довше визначеного терміну.

*Не забувайте про правила особистої гігієни — мийте руки щоразу перед прийомом їжі.