Троєщина в крові

26.08.2004
Троєщина в крові

Фото Олексія ІВАНОВА.

      20 серпня на Троєщинському ринку розірвалися вибухові пристрої, начинені цвяхами і шурупами. 51-річна прибиральниця ринку Тетяна Лавриненко померла у вівторок у лікарні, ще 13 осіб відбулися травмами різного ступеня важкості.

      Учора в Києві не можна було проїхати ні на таксі, ні на громадському транспорті — від Московського мосту і до ринку Троєщина розтягнулися кількакілометрові пробки. Близько 5 тисяч працівників ринку на всій цій ділянці живими ланцюгами перекривали рух транспорту — вони вимагають повернути їм роботу, оскільки за вихідні, відколи ринок закрили, підприємці зазнали великих збитків.

      У результаті не обійшлося без жертв: за попередніми даними, «швидка» забрала в лікарню близько десятка троєщинців. «Буквально на моїх очах машина переїхала ногу 20-річної дівчини-продавщиці з Троєщинського ринку», — розповідає Наталя Борисівна. Водночас постраждали й водії. Збунтовані люди не тільки кидалися під колеса авто, не пускаючи їх до ринку, але й били скло, перекидали автомобілі, розгойдували машини. Кореспондент «УМ» стала свідком вражаючої картини: «швидку» із дитиною, хворою на діабет (малюкові терміново потрібно було вколоти інсулін), розлючені люди намагалися перекинути, били скло й не давали проїхати. Дісталося й кореспонденту «УМ» — у Тетяну Харченко мало не поцілили порожньою пляшкою.

      А почалося все із жахливої звістки, що сколихнула столицю напередодні святкових вихідних. Близько 18-ї години вечора, у п'ятницю, з інтервалом у дві-три хвилини на найбільшому із ринків Києва — «Троєщинському» — пролунало два потужних вибухи. Офіційні джерела київської мерії та Главку столичної міліції невдовзі повідомили обставини, за яких сталися вибухи. Невідомі пристрої спрацювали в урнах для сміття — вони були начинені цвяхами і шурупами. На місці трагедії постраждало 14 осіб , п'ятеро з яких виявилися іноземцями (на ринку торгує чимало арабів). Як повідомляє прес-служба МінНС України, троє постраждалих отримали незначні ушкодження, тож медичну допомогу їм надали безпосередньо на місці. Інших одинадцять було негайно госпіталізовано до розташованої неподалік лікарні швидкої допомоги. Двоє з них перебували в особливо тяжкому стані, і як не боролися медики — у вівторок померла 51-річна прибиральниця ринку Тетяна Лавриненко, яка в ту чорну п'ятницю була на зміні й витягла пакет, що вибухнув у її руках.

      Працівники ринку кажуть, що жінка від самого початку не мала шансів на життя: один із гвіздків із вибухівки пробив жінці око й потрапив просто в головний мозок. Поховають її сьогодні, а родині загиблої адміністрація ринку надала матеріальну допомогу — 5 тисяч гривень. Іншому прибиральнику, який постраждав під час другого вибуху, розірвало живіт і пошкодило обличчя. Лікарі стверджують, що його стан наразі стабільний. Чоловіка вже перевели із реанімаційної палати у звичайну.

      Посилаючись на медичну таємницю, від коментарів по телефону відмовився виконувач обов'язків головного лікаря Валерій Ночка. Але те, що дана подія має чимало незрозумілих таємниць та збігів, кореспондентам «УМ» стало зрозуміло під час власного розслідування. Так, безпосередній свідок трагедії, який побажав залишитися невідомим, повідомив, що вибухівка знаходилася не у сміттєвих баках, а між ними — у паперовій коробці. Вибухова хвиля була досить потужною — цвяхи буквально посікли в лахміття тенти над торговими місцями. При цьому міліція була на місці вибуху вже через три хвилини!

      Конфіденційні джерела в самій лікарні повідомили «УМ», що ще до виклику «швидкої» тут з'явилися співробітники СБУ, які цікавилися: скільки постраждалих поступило... Отже, можна припустити, що «силовиків» або попередили про загрозу, або навпаки — невідомі погрожували підірвати ринок. Інакше як пояснити таку оперативність. Самі правоохоронці пов'язують вибухи з хуліганськими діями. За даним фактом порушено кримінальну справу. В столичній мерії розробляється версія і кримінальних розборок між структурами, повідомляє прес-служба КМДА. Не відкидають ймовірність організації терористичного акту, пов'язаного з подіями в Іраку, де перебуває наш контингент.

           Самі продавці ринку «Троєщинський» розповідають, що ще за два дні до вибухів була перевірка. «Нам сказали: звичайна перевірка податкової, але такого ми ніколи не бачили, — розповідає продавець Ірина. — До нас підходили і просили показати дозвіл на торгівлю, а пересвідчившись, що він у нас є, залишали у спокої. Тоді як податківці зазвичай просять показати сертифікати, накладні. Я здивувалася — запитала в інших продавців. У сусідів була така ж перевірка». У той фатальний день Ірина трохи затрималася на ринку, і трагедія сталася у неї на очах. «Я почула сильний вибух, — згадує вона, — здалося, ніби вибухнув газовий балон. Хвилею мене кинуло в мій намет. Було важко дихати, і в роті відчувався присмак заліза».

      За неофiцiйними даними, отриманими вiд представникiв керiвництва ринку, є версiя, що перевiрку проводили не податкiвцi, а спецслужби. Бо дуже дивує, що одразу пiсля цього «риття» пролунали вибухи.

      Коли верстався номер, питання, чи працювати ринку «Троєщина», чи ні, вирішувалося у Київській міській адміністрації. «Ми просили у міської влади місяць, аби навести лад, і на ранковому засіданні міська влада нібито пішла нам на поступки, — розповів «УМ» представник ініціативної групи Сергій Горшевіков. — Засідання було перенесено на 3-тю годину з вимогою, щоб до цього часу всі служби, які перевіряють «Троєщину», представили свої звіти, і тільки в разі, якщо зауважень з боку контролерів не буде, ринок відкриють. Але ви самі розумієте, що це нереально».

      І хоча київський мер Олександр Омельченко одразу після вибухів перервав своє відрядження до Харкова з нагоди святкування 350-річчя міста, як бачимо, ситуація не виправилася — чисельність жертв «Троєщини» зростає.  I це не зважаючи на те, що протестуючих «охороняли» мало не пiвтори сотнi мiлiцiонерiв, даiшникiв i бiйцiв «Беркута». 

  • Мор людей

    На позавчорашній прес–конференції, як «УМ» вже повідомляла, начальник обласного управління охорони здоров’я Богдан Ониськів зазначив, що від наразі незрозумілої недуги померли семеро людей. Однак уже наступного дня, за неофіційною інформацією з компетентних джерел, стало відомо, що в області сталося щонайменше десять летальних випадків. Серед осіб, які померли, — і дві студентки одного з тернопільських вузів. А ще — не менше десятка людей перебувають у лікарнях у важкому стані. >>

  • Штани з протертими колінцями

    «У «темниках» було вказано: обов'язково акцентувати на тому, що Янукович сидів поруч iз Путіним, — розповіла мені приятелька з ТБ. — Він що, тримав Путіна за ....., що на цьому так важливо наголошувати?!». Переглянувши російську пресу, стає зрозумілим, що не Янукович Пітуна, а Путін Януковича, а на додачу ще й Кучму тримав. Російський президент, запрошуючи високих київських гостей у підмосковну резиденцію Ново-Огарьово буцімто на святкування дня народження (келейне святкування і запізніле: день народження минув 7 жовтня, а випити на своє 52-річчя Володимир Володимирович більше нікого з високих гостей не запрошував), уже знав: він заявить про підтримку Москвою спадкоємності влади в Україні. Він не вельми симпатизує Януковичу, але за «підписки» Леоніда Даниловича той став єдиною наразі силою в Україні, яка робить Путіну те, що жінки роблять чоловікам, і задоволений Путін, за відсутності альтернативи і наполегливості люблячих киян, згодився. Ось як описує «новоогарьовський процес» російська газета «Коммерсантъ», якій не пощастило отримати «темника» з київської вулиці Банкової: «Спершу з машини вийшов Кучма. Він вийшов і поцілував Путіна кудись у шию. За ним до російського президента підійшов Віктор Янукович... і старанно зробив те ж саме, силкуючись скопіювати всі рухи душі старшого товариша. Це було непросто, позаяк Янукович значно вищий за Кучму. Але йому вдалося». >>

  • Науково необгрунтоване хуліганство

    Учений зі світовим ім'ям, засновник і президент Міжрегіональної Академії управління персоналом, голова правління Всеукраїнського благодійного фонду «Милосердя» 50-річний Георгій Щокін потрапив до лікарні внаслідок побиття. Як повідомив «УМ» керівник центру громадських зв'язків столичної міліції Дмитро Андрєєв, напад вчинили четверо невідомих, озброєних дерев'яними палицями-кийками. Сталося це позавчора на початку 12-ї години дня. Від нападу пана Щокіна не змогли захистити навіть двоє охоронців, які разом з президентом МАУП потрапили до лікарні. >>

  • От собака!

    Маршрутні таксі стають дедалі небезпечнішим видом транспорту, адже рідко який тиждень нині вони не фігурують у зведеннях Державтоінспекції. Минулий тиждень не став винятком, відзначившись аж двома ДТП за участю маршруток — на Рівненщині та в Криму. >>

  • Економічний Нобель знайшов своїх героїв

    Банк Швеції вчора оголосив прізвища лауреатів Премії з економічних наук ім. Альфреда Нобеля за цей рік. Вона заснована вже після смерті Нобеля, але за своєю значимістю прирівнюється до Нобелівської премії. >>

  • Вранці — вибори, через місяць — результати

    У суботу в Афганістані відбулися перші демократичні президентські вибори. Інтерес до них був надзвичайний. З 10,5 мільйона мешканців країни з правом голосу до виборчих дільниць з'явилися більше 10 мільйонів. І не побоялися при цьому погроз талібів влаштувати терористичні замахи, не побоялися вистоювання у довжелезних чергах, в яких вони гаяли час, вигукуючи: «Демокрасі, демокрасі!». >>