Ще трохи — і дефолт

23.07.2014

Санкції, застосовані щодо Росії Євросоюзом та США, хоч поки й не сягнули найдієвішого рівня, на російській економіці вже позначилися. Як повідомляє агенція «Блумберг», фондовий ринок РФ плавно падає вже впродовж тижня. А після збиття літака «Малайзійських авіаліній» над Донеччиною ситуація різко погіршилася.

Акції великих російських компаній, зокрема кремлівського «спонсора» — «Газпрому» — знецінюються, інвестори виходять iз російського ринку. Сума виведених за минулий тиждень коштів сягнула майже 47 мільярдів доларів — це найбільший показник за останні чотири місяці. І якщо Захід таки «дозріє» до запровадження санкцій третього рівня, Росія може впритул наблизитися до дефолту.

За словами екс-міністра фінансів РФ Олексія Кудріна, який через незгоду з певними моментами в політиці російського керівництва (на той час президентом був Дмитро Медведєв) три роки тому пішов у відставку, спад в економіці Росії триватиме до кінця року. А подальша ескалація конфлікту в Україні та військове втручання в нього Москви може обійтися в кругленьку суму не лише державному, а й сімейному бюджету простих росіян.

«У Росії є сили, які б хотіли ізолювати країну від зовнішнього світу. Сьогодні це все лягло в благодатний ґрунт, і я просто вражений масштабом антизахідної риторики, який у нас виник. Але на рівні бізнесу все зовсім інакше. Бізнес хоче працювати, інвестувати, будувати заводи, торгувати. І тому бізнес дуже стурбований тим, що він чує по радіо й телебаченню», — наголосив Кудрін в інтерв’ю агенції ІТАР-ТАКС.

За словами екс-міністра, який тепер очолює громадську організацію Комітет громадянських ініціатив, військове втручання Росії в ситуацію на сході України загрожує не лише економіці загалом, а й кишені кожного росіянина окремо. «Образно кажучи, це якби ми погодилися по 15-20% своєї зарплати одразу віддати», — пояснив економіст.

На думку Кудріна, новий виток конфлікту призведе до загострення військового протистояння на світовому рівні, створення нових систем озброєння й контролю. І в цьому протистоянні Росії «буде дуже важко — важче, ніж зараз».

«У мене серйозне занепокоєння, що за загостренням, причиною якого є Україна, підуть висновки про якесь історичне протистояння. І про те, що нам не потрібен найкращий світовий досвід. Таке ставлення значно загальмує модернізацію Росії — на всіх рівнях», — переймається експерт.

Варто зауважити, що попри добровільну відставку Кудріна з уряду й участь у деяких протестних акціях часів Болотної площі, багато хто в його опозиційність не дуже вірить. Свого часу Олексій Леонідович працював разом із Володимиром Путіним в адміністрації мера Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, а за часів перебування Путіна при владі впродовж 11 років очолював міністерство фінансів. Тож після відставки аналітики не раз називали Кудріна «запасним путінським варіантом» — на той випадок, якщо президент надумає змінити розстановку політичних сил у країні. Як стверджують у кремлівських кулуарах, Путін не лише прислухається до думки Кудріна, а й цінує його як джерело «неупередженої» інформації.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>