Санкції, застосовані щодо Росії Євросоюзом та США, хоч поки й не сягнули найдієвішого рівня, на російській економіці вже позначилися. Як повідомляє агенція «Блумберг», фондовий ринок РФ плавно падає вже впродовж тижня. А після збиття літака «Малайзійських авіаліній» над Донеччиною ситуація різко погіршилася.
Акції великих російських компаній, зокрема кремлівського «спонсора» — «Газпрому» — знецінюються, інвестори виходять iз російського ринку. Сума виведених за минулий тиждень коштів сягнула майже 47 мільярдів доларів — це найбільший показник за останні чотири місяці. І якщо Захід таки «дозріє» до запровадження санкцій третього рівня, Росія може впритул наблизитися до дефолту.
За словами екс-міністра фінансів РФ Олексія Кудріна, який через незгоду з певними моментами в політиці російського керівництва (на той час президентом був Дмитро Медведєв) три роки тому пішов у відставку, спад в економіці Росії триватиме до кінця року. А подальша ескалація конфлікту в Україні та військове втручання в нього Москви може обійтися в кругленьку суму не лише державному, а й сімейному бюджету простих росіян.
«У Росії є сили, які б хотіли ізолювати країну від зовнішнього світу. Сьогодні це все лягло в благодатний ґрунт, і я просто вражений масштабом антизахідної риторики, який у нас виник. Але на рівні бізнесу все зовсім інакше. Бізнес хоче працювати, інвестувати, будувати заводи, торгувати. І тому бізнес дуже стурбований тим, що він чує по радіо й телебаченню», — наголосив Кудрін в інтерв’ю агенції ІТАР-ТАКС.
За словами екс-міністра, який тепер очолює громадську організацію Комітет громадянських ініціатив, військове втручання Росії в ситуацію на сході України загрожує не лише економіці загалом, а й кишені кожного росіянина окремо. «Образно кажучи, це якби ми погодилися по 15-20% своєї зарплати одразу віддати», — пояснив економіст.
На думку Кудріна, новий виток конфлікту призведе до загострення військового протистояння на світовому рівні, створення нових систем озброєння й контролю. І в цьому протистоянні Росії «буде дуже важко — важче, ніж зараз».
«У мене серйозне занепокоєння, що за загостренням, причиною якого є Україна, підуть висновки про якесь історичне протистояння. І про те, що нам не потрібен найкращий світовий досвід. Таке ставлення значно загальмує модернізацію Росії — на всіх рівнях», — переймається експерт.
Варто зауважити, що попри добровільну відставку Кудріна з уряду й участь у деяких протестних акціях часів Болотної площі, багато хто в його опозиційність не дуже вірить. Свого часу Олексій Леонідович працював разом із Володимиром Путіним в адміністрації мера Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, а за часів перебування Путіна при владі впродовж 11 років очолював міністерство фінансів. Тож після відставки аналітики не раз називали Кудріна «запасним путінським варіантом» — на той випадок, якщо президент надумає змінити розстановку політичних сил у країні. Як стверджують у кремлівських кулуарах, Путін не лише прислухається до думки Кудріна, а й цінує його як джерело «неупередженої» інформації.