Активізація за останній тиждень бойових дій на сході країни суттєво збільшила кількість поранених. Наразі на лікуванні у військових госпіталях перебувають 566 поранених. За словами директора Військово-медичного департаменту Міністерства оборони Віталія Андронатія, у зоні АТО є ізольовані підрозділи, з яких поки що неможливо вивезти поранених. Попри це, там працюють мобільні лікарсько-сестринські бригади. Сьогодні на території бойових дій перебуває близько 350 лікарів та функціонують два мобільні госпіталі.
Проблеми були з вивезенням поранених iз Луганського аеродрому, повідомив Андронатій, але кілька днів тому військові зробили коридор і більшу частину вояків уже евакуювали з території бойових дій. «Спочатку ми намагалися підключити гуманітарні місії Червоного Хреста, місцевих громадських організацій та духовенства. Це не спрацювало, тому ми вдалися до силових методів, аби вивезти поранених на лікування», — каже він.
22 поранених українських військових, які в результаті поранення потрапили на територію Росії, мають бути повернені додому. Влада України досягла домовленості про це з Росією. «Запланований відліт літака до Ростова-на-Дону з тим, щоб забрати до України поранених легкої і середньої тяжкості. Четверо з українських поранених перебувають у вкрай важкому стані. На жаль, двоє українських військовослужбовців померли», — повідомив Андронатій.
Наразі всі поранені забезпечені повним медичним обслуговуванням. Щоб переконатися в цьому, журналістів запросили до Київського центрального військового госпіталю. Найчастіше поранених відправляють саме сюди, а ще — в Одеський, Дніпропетровський, Львівський чи Харківський госпіталі. «Я був на контрактній службі, звідки мене відправили на схід. У лікарню потрапив, коли під Луганськом у наш танк влучили три снаряди. Нам iз хлопцями просто пощастило, бо екіпаж iз трьох осіб залишився живим. У госпіталі я вже тиждень. Знаєте, якщо після лікування відправлять назад, то я без вагань піду», — розказує солдат 24-ї окремої гарнізонної бригади Дмитро Руснак.
За словами представників МОУ, військових медиків як у зоні АТО, так і в госпіталях вистачає повністю. Система медзабезпечення працює надійно, але й волонтерська допомога не зайва. «Якби не волонтери, ми б попадали з ніг. Вони дуже допомагають, роблять практично все: доглядають за хворими, годують, обробляють рани. Це дуже потрібна допомога нам, медикам», — розповідє молодша сестра Валентина Станіславівна.
Найбільш складних хворих відправляють на лікування за кордон, однак кошти на це шукають рідні та волонтери. Наразі є заявки від Чехії, Литви, Ізраїлю, Франції. Поки що на лікування до Ізраїлю відправили Олександра Кікіна, який потребував зупинення зараження крові та протезування. За словами медиків, ще є кілька осіб, які готуються лікуватися за кордоном.