Після ухвалення у червні законопроекту № 0940, яким змінено норми Закону «Про рекламу», уже на початку жовтня — саме тоді мають запрацювати нововведення — телеглядачі будуть дивитися по-іншому структуровані рекламні блоки. Цей норматив — один із тих, за які депутати мали проголосувати, щоб синхронізувати українські норми з єропейськими, конкретно, привести у відповідність до Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Законопроект зареєстрували у парламенті ще у 2008 році. Нарешті ухвалили перед підписанням Угоди про асоціацію з ЄС у 2014-у.
Керівник Inter Media Group Ганна Безлюдна, одночасно голова Федерації роботодавців медійної галузі України, вважає, що зміни, зокрема скорочення тривалості рекламних блоків, дозволять збільшити ефективність телевізійної реклами на 30 відсотків, що дасть додатковий ресурс для зростання ВВП України на 2,5 млрд. гривень за рік.
«Федерація роботодавців медійної галузі активно відстоювала прийняття законопроекту № 0940, брала активну участь у його розробці. Ми вивчили міжнародний досвід, де був встановлений прямий зв’язок між ВВП та рекламою. Зростання ВВП у європейських країнах на 15% залежить від ефективності реклами, яка стимулює споживання. При цьому більше двох третин від цього впливу припадає на телебачення», — такий коментар Ганни Безлюдної поширила прес-служба Федерації роботодавців медійної галузі. Топ-менеджер однієї з найбільших телегруп переконана: «Через законодавчі обмеження, які знижували ефективність телевізійної реклами у великих блоках, українська економіка за останні 10 років втратила близько 20 мільярдів гривень. Втратили і телеканали, для яких основний вид бізнесу — продаж рекламного часу».
Спеціалісти StarLight Sales — сейл-хаузу медіа-групи StarLightMedia, який реалізує пряму рекламу телеканалів групи, звели воєдино рекламні нововведення на ТБ. Перше — донині заборонялося переривання на рекламу дитячих програм і новин. Із введенням у дію нового закону рекламу можуть запускати у них через кожні 30 хвилин. Друге. Через кожні півгодини тепер буде змога переривати і художні фільми. До цього існувала значно складніша схема: до 42 хвилин їх не переривали, 42-70 хвилин — раз, 70-90 хвилин — 2 рази, більше 90 хвилин — через кожні 30 хвилин, за умови, що фільм після реклами продовжуватиметься не менше 20 хвилин. Такі ж обмеження існували і стосовно реклами при показі серіалів і документальних фільмів. Від початку жовтня рекламою можна буде їх переривати кожні 20 хвилин. Ця ж норма — раз на 20 хвилин — діятиме і при демонстрації розважальних проектів та концертів. Важливим є те, що прийняті зміни до законодавства дозволяють збільшити кількість рекламних блоків, при цьому загальна тривалість реклами протягом години не змінюється і складатиме, як і раніше, 12 хвилин.
«Головний наслідок збільшення кількості рекламних розривів у телевізійному ефірі до двох на годину — скорочення рекламного блоку. Його тривалість не перевищуватиме 6 хвилин проти звичних 12. Це означає, що менше глядачів перемикатимуть канал під час рекламної паузи, менше глядачів відходитимуть від телевізора під час рекламного блоку. Тобто ефективність телевізійної реклами покращиться», — коментує «УМ» Андрій Партика, гендиректор StarLight Sales.
Неоднозначно сприймається дозвіл появи реклами у дитячих телепроектах. З одного боку, це дає надію появу такого контенту в ефірах рейтингових загальнонаціональних каналів. Але вона дуже примарна. Бо навряд чи хтось буде кардинально ламати сітку мовлення каналів, орієнтованих на чоловічу, жіночу чи навіть молодіжну аудиторію. Єдине, що такий дозвіл позбавить можливості топ-менеджерів відмахуватися від дитячих проектів у донині звичний спосіб: «Ми не ставимо програм для дітей, бо не маємо можливості залучати у них рекламу».
«І міжнародне, і українське законодавство виділяє норми реклами, спрямованої на дітей, в окремий розділ профільних законів, — коментує «УМ» Євген Ромат, голова Спілки рекламістів України, професор Київського національного торгово-економічного університету . — І це не дивно. Діти — дуже вразлива аудиторія, з відсутнім критичним мисленням, довірливі, без життєвого досвіду та бажаннями, що жорстко обмежені можливостями батьків. До речі, і тут є велике протиріччя! Тому реклама в дитячих передачах стане додатковим подражнювачем несформованої дитячої психіки. Крім того, як пояснити дитині, що замість несподівано перерваного спілкування з її улюбленими героями вона з різким дисонансом отримує улесливі голоси якихось тіточок і дядечок, які умовляють її батьків щось купити? Дуже складно! Тому до останніх нововведень стосовно дозволу реклами у програмах для дітей ставлюся дуже негативно».
Загалом зміни у законодавстві про рекламу є прогресивним кроком. Але важливо, щоб до процесу формування правил, які зачіпають телеглядачів, залучалася і громадськість. Бо якось дивно читати у пояснювальній записці до законопроекту № 0940: «не потребує проведення консультацій з громадськістю». Таку фразу виправдовує лише те, що писали її у 2008 році.