Те, що собака — вірний друг людини, знає кожен. І те, що незамінним помічником рятувальників, прикордонників є собака, — також не новина. Величезні кумедні вуха, допитливий ніс і темні очі, в яких кмітливості й розуміння, здається, більше, ніж подекуди у людей. Їм невідомі лінощі, втома і страх. Уже трохи більше, ніж через рік, вони стануть повноправними «воїнами» прикордонної служби, а зараз це — милі, непосидючі, задерикуваті цуценята породи німецька вівчарка, яких благодійно передає Держприкордонній службі Кінологічна спілка України.
Площа на території Окремої комендатури охорони і забезпечення Державної прикордонної служби України наповнилась дзвінким гавкотом — поміж охайними доглянутими будівлями зібрались журналісти, військові й кінологи, аби предати цуценят німецької вівчарки прикордонникам. Навіть пронизливий дощ не став на заваді врученню живого подарунка: люди у формі мокрі, але щасливі, кінологи мокрі, але з радісними усмішками, цуценята не мокрі (бо у вольєриках) і голосні.
«На кордоні необхідні породисті службові собаки, держава прикордонників чотирилапими не забезпечує, тож Кінологічна спілка ініціювала таку благодійну передачу і в подальшому продовжить спiвробiтництво з охоронцями кордону», — розповідають у прес-службі КСУ. План — передати 30 собачат до 30 липня в Києві, Сумах та Одесі. Після навчання цуценят розподілять: одні залишаться на місцях, а інших відправлять на ділянки Донецького і Луганського прикордонних загонів.
Неподалiк в оточенні телекамер свою красуню — 11-місячну вівчарку Акуру — демонструє член КСУ, суддя національної категорії з робочих якостей Олександр Валерійович Кошелєв. Собака терпляче сидить біля господаря, який, не приховуючи гордості, розповідає: «Німецька вівчарка — дуже комунікабельна тварина, любить, коли з нею спілкуються люди. У нас великий розплідник, який уже 26 років вирощує німецьких вівчарок для армії, міліції, прикордонників».
На собак можна покластися. Це як міцне плече вірного друга, тільки не по-нашому мовчазного і чотирилапого. «Собаки постійно виручають — відомо багато випадків, коли пси рятували життя, передбачали небезпечні ситуації, — ділиться начальник племінного розплідника службових собак підполковник Юрій Дмитрович Орищин. — Залежно від типу нервової системи собаки — холерик, сангвінік і т.д. — його готують на відповідні види роботи: пошук наркотичних, вибухових речовин, мінно-розшукові роботи — різні спеціалізації. Навчання проходить упродовж шести місяців у відділі підготовки інспекторів, потім тварини одержать сертифікати і відбудуть на кордон».