Завтра до Дня незалежності столична влада відкриє Музей імені Івана Гончара. Того самого видатного народознавця і колекціонера, який ще в 50-х роках організував приватний музей традиційної культури українців у Києві. Експонати до власної хати митець звозив із усієї України. Нині заклад може похвалитись багатою колекцією з 15 тисяч речей ХVI—ХХ століть. Серед них близько 2,5 тисячi рушників, сорочок, верхнього одягу, килимів; колекція народних картин «Козаки-Мамаї» і народних музичних інструментів, а також понад півтисячі ікон із різних регіонів України. Водночас, можливо, когось звістка про відкриття музею навіть здивує. «То в Києві ж уже є музей Гончара?» — скажете ви. І не помилитесь. Просто реставрувати приміщення і влаштувати експозицію музейникам вдалося лише на одинадцятому році свого існування.
«Зараз експозиція перебуває в авральному стані, але все-таки це — хоча б якийсь початок. У неділю ми відкриваємо п'ять залів із п'ятнадцяти, де буде представлено народну культуру українців», — розповіла «УМ» заступник директора з науково-фондової роботи Тетяна Пошивайло. Решту експозиції киянам та гостям столиці обіцяють показати рівно через рік. Тоді київська влада збирається закінчити всі ремонтні роботи в музеї і відселити з нього... людей. Адже приміщення музею ділять на фонди та гуртожитки Міністерства оборони. «Це унікальна ситуація — музейна колекція співіснує з 25 родинами. Люди постійно підтоплюють наші експозиційні зали, і їх можна зрозуміти: у багатьох маленькі діти, постійно треба прати, але що робити нам?» — каже заступник директора з науково-дослідної роботи музею Ігор Пошивайло. За його словами, історія з передачею площ тягнеться вже кілька років. «Мер Києва Олександр Омельченко дав добро на відселення людей і пообіцяв, що необхідним житлом столична влада їх забезпечить», — каже він.
Вирішальне слово в суперечці можна буде поставити тільки після передачі гуртожитку з балансу Міноборони у комунальну власність міста. Однак робити це міністерські чиновники не поспішають. Що вже під час реконструкції викликало безліч проблем. «Цей будинок у XVIII столітті був резиденцією генерал-губернаторів Києва, тому переобладнати його було вкрай складно. Ми ставили сигналізацію, укріплювали фундамент, а коли почали замінювати вікна, мешканці гуртожитку відмовилися від них, і тепер музей через одне має старі і нові вікна!» — обурюється Ігор Пошивайло.
Експозицію «гончарівців» «УМ» побачила за кілька днів до відкриття. В музеї ще панував повний безлад, але вже з тих фотографій, глечиків і рушників, які хаотично розкидані по кутках, чекали, поки їх старанно закріплять, було видно, що музей Гончара звичайні музеї нагадуватиме хіба назвою. «У більшості музеїв експонат ілюструє історичний факт — у нас не буде ніякої хронології. Ми спробуємо не перевантажувати відвідувачів датами, а вплинути на тих, хто прийде, емоційно», — резюмує Тетяна Пошивайло. Жінка розповідає, що до музею часто телефонують із посольства США і просять провести екскурсію по фондах для дипломатів. «Треба бачити, як вони розглядають наші рушники. Ми хочемо, щоб так само це було цікаво і нашій молоді, щоб вона пишалася рідною культурою», — каже вона. Мабуть, тому в музеї Івана Гончара ви побачите мінімум антуражу, технічних засобів і зовсім не знайдете «шароварщини». Відвідати музей можна буде вже завтра після офіційного відкриття о 2-й годині.