Російські та кримські власті вкотре змушені змінювати політичну доцільність на практичну необхідність. Наша газета раніше вже писала, що спочатку, в середині травня, за розпорядженням Росспоживнагляду, продубльованим головним кримським санітарним лікарем, під заборону потрапив майже весь український молочний імпорт, а також продукція «Рошен». Одначе у підсумку не пропускали молочку фактично лише три дні. Міністр РФ у справах Криму Олег Савельєв тоді визнав: українські продукти дешеві й якісні, українські торговельні мережі у Криму «працюють добре». Щоправда, ця оцінка прозвучала лише після того, як помітно спорожніли на півострові продуктові полиці «Фуршету», АТБ та інших відомих рітейлерів, відтак поповзли ціни на ці ж смаколики на ринку. Міністр аграрної політики та продовольства Криму Микола Полюшкін пояснив цю тенденцію тим, що «російські підприємці закуповують тут продукти і вивозять їх до Росії». Мовляв, ціни в Росії в середньому на 30—40% вищі за різними товарними позиціями, ніж в Україні. Пізніше, за розпорядженням усе того-таки Полюшкіна, «з метою забезпечення продовольчої безпеки в Криму» ввели обмеження на вивезення продовольчих товарів — від борошна до етилового спирту.
Днями про харчову безпеку кримчан потурбувалась і Федеральна митна служба (ФМС). Відтепер попередньо до 1 січня 2015 на півострів пропускатимуть усі вантажні авто з продуктами і медикаментами з України. Про це у Сімферополі повідомила заступник голови ФМС Тетяна Голендєєва. «Щоб наповнити торговельні мережі соціально значущими товарами, в першу чергу медикаментами та продуктами харчування, прийнято рішення не гальмувати продукти соціального призначення», — цитує її слова провладний сайт Кримінфорум. Причина на поверхні — тільки доставка аналогічних російських продуктів через Керченську протоку наразі здорожчує їх удвічі порівняно з українськими.
До речі, про нинішню цінову політику в Криму. В.о. прем’єра Сергій Аксьонов у звичній йому манері змушений пригрозити торговцям прокурорськими перевірками і таке інше, якщо ті й надалі накручуватимуть ціни на свій товар і надто — на медпрепарати. «Ми будемо вживати жорстких заходiв щодо тих, хто не хоче співпрацювати з нами і навмисне підвищує ціни», — наводить його слова урядова прес-служба. І це нібито на бiзнесменiв вплинуло. Бо, якщо вірити міністру економічного розвитку Криму Світлані Вербі, про що вона заявила на останній апаратній нараді в Радміні, за результатами проведеного моніторингу за минулий тиждень, середній рівень роздрібних цін знизився на 13 соціально значущих продуктів. Щоправда, перелік самих продуктів міністр не вказала. Можна лише здогадатися, що йдеться, швидше за все, про місцеві овочі та фрукти, які традиційно у цю пору дешевшають.