Лікарі й медсестри Слов’янська, Краматорська та інших населених пунктів Донбасу з початку АТО працюють в екстремальних умовах. Коли запаси пального у Слов’янську закінчилися і жодна заправка не працювала, водіям карет «швидких» доводилося прориватися через блокпости по бензин та дизпальне до сусіднього Краматорська. Неодноразово — під обстрілом. Під час подій під Волновахою (коли терористи напали на польовий табір українських військових) бойовики обстріляли і бригаду «швидкої допомоги». Автомобіль медиків-рятувальників потрапив під обстріл під час активної фази АТО в донецькому аеропорту в районі Путилівського мосту. Бригаді довелося ховатися під автомобілем, а водій отримав поранення. У Слов’янську карети «швидкої допомоги» майже постійно курсують під зливою куль.
Від початку АТО зі Слов’янська евакуювали всі медичні заклади. Продовжувала працювати лише міська лікарня імені Леніна, де поранених приймали цілодобово. Скільки постраждалих доводилося рятувати впродовж доби, виконуючий обов’язки головного лікаря Михайло Андріянов сказати не береться. Його колегам не до статистики. Вони ведуть прийом та чергують без перепочинку. За словами пана Михайла, деякі його колеги взагалі з лікарні не виходять, оскільки страшно йти додому під вибухами снарядів. «Недавно вбило нашу старшу операційну медичну сестру... У нас була так звана «кривава неділя», коли ми прийняли 25-26 поранених. Боляче... Серед загиблих хлопчик чотирьох років. Він потрапив до нас із численними проникаючими пораненнями голови. Його мати відразу загинула від куль під час обстрілу. А поранений хлопчик ще декілька годин пожив».
У сфері охорони здоров’я Михайло Андріянов працює 38 років. І навіть думки не мав, зізнається лікар, що доведеться рятувати людей в умовах війни в Україні. «Але як я покину колектив? Як я залишу 70 чи 80 тисяч населення без нашої допомоги?» — риторично запитує він.
Лікарі на передовій працюють не тільки під кулями, а й без зарплат і пенсій: через блокування бойовиками роботи Держказначейства у Слов’янську виплати було припинено. Щоправда, медикаментами місто забезпечене, запевняють у прес-службі ОДА. Йде посилена витрата дезінфікуючих засобів, антибіотиків, перев’язувального матеріалу. Найбільша напруженість iз наркотичними препаратами для знеболювання. Але в цілому ліків вистачає.
«Мене часто запитують: «Скільки з одного боку поранено, скільки з іншого?». Особисто мене це не цікавить. Ми лікуємо всіх людей, які звертаються по медичну допомогу. Не робимо різниці між постраждалими. Медикаментозне лікування теж у всіх однакове», — запевняє директор департаменту охорони здоров’я Донецької обласної адміністрації Олена Петряєва.
Попри те, що є проблеми з водопостачанням та електропостачанням, в епідеміологічному відношенні ситуація в окупованих містах залишалася благополучною, каже пані Петряєва. Хоча все може змінитися, якщо перебої з електрикою затягнуться: через непрацюючі холодильники зіпсуються продукти і медикаменти. Але найважчі наслідки лиха пожинатимемо ще довго, з сумом прогнозує пані Олена: «Почнуться захворювання нервової системи, розлади психіки, поведінки — це закономірно. Особливо це відіб’ється на тих людях, у яких слабка нервова система...»