Канцлер ФРН Ангела Меркель разом із впливовими німецькими підприємцями позавчора приїхала з триденним візитом до Китаю. Це вже сьомий приїзд очільниці німецького уряду до КНР, починаючи з 2005 року. Цього разу головною темою переговорів стануть питання торговельних відносин двох країн, тому німецька сторона називає його «візитом економічної важливості».
У перший день у місті Ченду на південному заході Китаю Меркель поспілкувалася з місцевими чиновниками, відвідала ринок та автозавод, що належить концерну «Фольксваген» спільно з китайськими партнерами. У цьому регіоні активно діють 150 німецьких компаній.
Загалом для Німеччини, яка є економікою номер один у Європі, ринок Китаю, економіка якого розвивається найстрімкіше у світі, має стратегічно важливе значення.
З усіх країн Азії КНР є найбільшим імпортером німецьких товарів — на 67 мільярдів євро впродовж минулого року. А ФРН, у свою чергу, торік імпортувала найбільше китайських товарів з усіх європейських держав — на 73 мільярди євро.
Учора Ангела Меркель зустрічалася з китайським лідером Сі Цзиньпіном. Як зазначають німецькі оглядачі, фрау канцлер планувала порушити в розмові й тему прав людини в Китаї, але «з величезною обережністю». Хоча приводів для цього більш ніж достатньо. Днями в Берліні має відкритися найбільша виставка китайського дисидента Ай Вейвея, але сам художник не зміг приїхати на неї через заборону китайської влади залишати межі країни.
А ТИМ ЧАСОМ...
Починаючи з 2015 року, ніхто в Німеччині не повинен заробляти менше, ніж 8,50 євро за годину. Минулої п’ятниці німецький Бундестаг ухвалив законопроект про запровадження мінімальної оплати праці. «За» проголосували фракції «широкої коаліції» — ХДС, ХСС та СДПН, а також опозиційні «зелені». Ліві утрималися. «Проти» висловилися лише п’ятеро депутатів. Таким чином, Німеччина стала 21-ю країною серед 28 членів Євросоюзу, яка законодавчо врегулювала мінімальну межу оплати праці. Новий закон є обов’язковим для всіх галузей. Водночас тарифні угоди, в яких вказано нижчі суми, можуть залишатися чинними під час «перехідного періоду» до кінця 2016 року. Повне запровадження нових норм щодо мінімальної оплати праці у Німеччині передбачається з 2017 року.