Президент Болгарії Россен Плевнелієв минулої неділі заявив про неможливість формування нового уряду чинним парламентом країни і оголосив про призначення позачергових парламентських виборів на 5 жовтня 2014 року. Нинішній парламент, який також був обраний на дострокових виборах у травні минулого року, працюватиме лише до 6 серпня. Ще раніше — до 27 липня — має піти у відставку й уряд на чолі з соціалістом Пламеном Орешарським. До виборів країною керуватиме призначений парламентом перехідний уряд.
Урядова криза в Болгарії триває фактично з моменту призначення кабінету Орешарського. Громадяни протестують проти нього, зокрема через імовірні зв’язки з олігархами та домовленості з росіянами про будівництво газопроводу «Південний потік» усупереч забороні ЄС. На нових виборах соціологи прогнозують упевнену перемогу партії ГЕРБ («Громадяни за європейський розвиток Болгарії») колишнього прем’єра Бойко Борисова.
На тлі політичного неспокою перед загрозою катастрофи опинилася банківська сфера. Серед вкладників банків країни почалася паніка після того, як, за даними уряду, низка злочинців поширювала неправдиву інформацією поміж населення з метою змусити людей масово знімати гроші з рахунків. Після того як клієнти двох банків країни — First Investment Bank та Corporate Commercial Bank — дійсно почали масово вимагати повернення своїх вкладів, державі довелося перейняти на себе контроль над однією з цих фінансових інституцій. Лише протягом одного дня, 28 червня, First Investment Bank виплатив вкладникам 400 мільйонів євро, для болгарських реалій — надзвичайно велику суму. Проте на прес-конференції в Софії президент Плевнелієв запевнив, що «банки й надалі працюватимуть у нормальному режимі».
«Відмінно капіталізована і стабільна банківська система у Болгарії стала жертвою темних політичних махінацій, пов’язаних з економічними інтересами», — коментує політичний оглядач Канчо Стоїчев. Болгарія хоч і є членом ЄС, але до єврозони не належить. Попри це, її національна валюта — лев — прив’язана до євро. Тож ЄС теж хоче підтримати болгарську банківську систему за допомогою мільярдного кредиту. Позавчора Єврокомісія оголосила про надання проблемним болгарським банкам державної фінансової допомоги у розмірі 3,3 млрд. левів (1,69 млрд. євро).