17 червня о 14.20 на магістральному трубопроводі «Уренгой—Помари—Ужгород», що проходить через Лохвицький район Полтавської області, між селами Ісківці й Червоне, стався потужний вибух, який глава МВС України Арсен Аваков одразу ж назвав терактом. Уже наступного дня на засіданні Кабінету Міністрів він заявив про те, що, вірогідно, під бетонну опору трубопроводу було закладено вибуховий пристрій, внаслідок чого сталися два коротких вибухи, а потім один великий.
Це — основна версія, яку опрацьовує сьогодні слідча група у складі представників СБУ, прокуратури, міліції і Держслужби з надзвичайних ситуацій. Серед інших, що офіційно не озвучуються, — ділянка, на якій стався вибух, уже давно потребувала ремонту.
Хай там як, унаслідок розгерметизації магістрального газопроводу, що спричинила техногенну аварію, вигоріло 10 мільйонів кубометрів газу і 35 гектарів пшениці на полі одного з фермерів.
Очевидці розповідають, що спочатку почули звук, схожий на грім, після чого стався вибух і задвигтіла земля. У небо піднявся спочатку чорний дим, а потім вогняний стовп висотою, може, 200, може, 300 метрів. Тих, хто перебував надворі, обдало гарячою хвилею. Люди не могли почути один одного навіть на відстані двох метрів — настільки сильним був гул, який тривав довше, ніж півгодини. Селян паралізував панічний страх. У декого в будинках ударною хвилею повибивало шибки, повідкривало вхідні двері. Трохи оговтавшись, люди кинулися закривати крани на газових трубах, підведених до осель.
— Насамперед подумалося, що вибухнула газорозподільна станція за селом, — розказує мешканка Ісківців Галина Козлова. — Добре, що ніхто не постраждав. Нас і жителів інших сіл вберегло те, що вибух стався на найвищій точці Лохвицького району. Ударна хвиля пройшла верхом над нами. Інакше тут не тільки дахи позносило б...
На думку жінки, до аварії міг призвести перепад тиску в магістралі після того, як Росія перекрила поставки газу. Адже просто так, говорить, розгерметизуватися труба діаметром майже півтора метра, по якій прокачувався газ під тиском 100 атмосфер, не могла.
Сільський голова Ісківців Валерій Ридченко схильний думати, що це була диверсія. Він виїздив на місце надзвичайної події і каже, що газопровід перебуває в ідеальному стані. Бо якби і стався витік газу під землею, то це моментально зафіксували б відповідні служби. А ділянка для здійснення теракту дуже підходяща — розташована на значній відстані від траси, неподалік — зарості чагарників. Та й труба у тому місці залягає на меншій глибині, аніж треба — всього на 1,5-1,7 метра, а не на 2.
Вибухом розірвало трубу довжиною метрів 10 і рознесло уламки на кількасот метрів. На місці аварії утворилася яма глибиною до 15 метрів і діаметром 20-25. На відновлення нормальної роботи газопроводу знадобиться днів 5.
У результаті надзвичайної події західноєвропейські споживачі російського газу не постраждали завдяки тому, що його подача була переключена на резервну гілку. Місцеве населенння також від газопостачання не відключали.
Як зазначила начальник сектору зв’язків із засобами масової інформації і громадськістю Полтавського обласного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій Світлана Рибалко, масштабну аварію було ліквідовано того ж дня вже о 18.00. Рятувальники змогли почати гасити вогонь, після того як працівники Лубенського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз» перекрили на газогоні дві заглушки. Тому тиск почав падати, а газ — поступово вигорати. До ліквідації катастрофи було залучено 64 членiв особового складу і 11 одиниць спеціальної техніки. За фактом аварії відкрито кримінальне провадження.