Росія відіграє ключову роль у занепаді демократії на пострадянському просторі. Як повідомляє «Німецька хвиля», такого висновку дійшли автори щорічного звіту «Держави перехідного періоду-2014», який учора оприлюднила міжнародна правозахисна організація «Фрідом хаус».
«Нинішня криза в Україні привернула світову увагу до гострої ідеологічної та політичної роздільності між Європою, яка діє згідно з демократичними принципами, та Євразією, де близько чотирьох із п’яти людей живуть при авторитарному режимі», — йдеться у звіті.
Правозахисники проаналізували ситуацію з демократією у 29 країнах пострадянського простору, Балкан, Східної та Центральної Європи. «Події 2013 року демонструють, що режим у Росії слугував прикладом для наслідування іншим авторитарним лідерам — навіть у тих країнах, де влада була жорстокішою й нетерпимішою, ніж російська», — констатує директор проекту Сильвана Хабданк-Колачковська. За її словами, велику роль у негативному впливі Росії на сусідні з нею країни відіграло ухвалення закону про заборону «гей-пропаганди» та про реєстрацію неурядових організацій як «іноземних агентів». Нагадаємо, йдеться ще про 2013 рік.
Загальний рівень демократії експерти «Фрідом хаус» оцінюють за семибальною шкалою, де 1 бал означає найкращий показник, а 7 — найгірший. Згідно з цими оцінками, 13 із охоплених рейтингом країн є повністю або частково демократичними (Словенія, Естонія, Латвія, Польща, Чехія, Литва, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Румунія, Сербія, Хорватія та Чорногорія).
Шість наразі віднесено до «перехідних режимів»: Македонію, Албанію, Боснію і Герцеговину, Грузію, Молдову та Україну, яка з 4,93 бала посідає в цій підгрупі останнє місце.
Решта десять пострадянських держав — частково або повністю авторитарні. До перших належать Косово, Вірменія та Киргизстан, а безсумнівно авторитарними режимами укладачі рейтингу назвали Росію, Таджикистан, Казахстан, Азербайджан, Білорусь, Туркменістан та Узбекистан.
На думку експертів організації, певний прогрес продемонстрували Косово, Албанія та Грузія, які отримали вищі оцінки порівняно з попереднім роком. Це пов’язано з покращенням виборчих процесів та мирною передачею влади. Але проілюстровано звіт фотографіями з українського Майдану.