В Іраку знову загострилася обстановка. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, близько півмільйона мешканців другого за величиною міста країни, Мосула, вимушені були залишити його після того, як мегаполіс перейшов під контроль ісламістів з угруповання «Ісламська держава Іраку та Леванту» (відгалуження «Аль-Каїди»). Передусім тікають солдати й офіцери іракської армії, багато хто з них перевдягається у цивільний одяг. Більшість біженців прямує в Курдистан, де місцева влада розгорнула тимчасові табори.
Прем’єр-міністр Іраку Нурі Малікі закликав парламент запровадити в країні надзвичайний стан. На території провінції Ніневія, де розташований Мосул, такий режим уже діє. Перелякана влада, яка визнає, що може не впоратися з посиленням терористичної активності, оголосила мобілізацію і почала роздавати зброю простим громадянам, аби ті допомагали боротися з бойовиками.
Ісламісти, які з початку тижня захопили в місті більшість будівель органів влади, інформують населення через гучномовці, що «прибули звільнити Мосул». Вони випустили з тюрем в’язнів, захопили аеропорт і погрожують поширити свою владу на всю провінцію.
Представники іракських служб безпеки інформують, що бої між частинами іракської армії та джихадистами станом на вчора відбувалися в місті Рашад під Кіркуком, що на південному сході від Мосула. «Ісламська держава Іраку і Леванту» налічує від 3 до 5 тисяч озброєних бойовиків і діє переважно на території Сирії.
Сполучені Штати Америки, які наприкінці 2011 року вивели з Іраку свої війська після восьмирічного там перебування, назвали наступ бойовиків загрозою для всього близькосхідного регіону. Вашингтон закликав прем’єр-міністра Малікі, який представляє шиїтську громаду, знайти спільну мову з представниками сунітської меншості, щоб відновити порядок у країні. Раніше главу іракського уряду критикували за проведення політики дискримінації сунітів, що могло призвести до розпалювання міжетнічної та релігійної ворожнечі.