Потік біженців, які тікають із зони протистояння, усе зростає. За інформацією ТСН, лише за минулий тиждень Донецьку область залишило більше 15 тисяч жителів. Як повідомляють самі біженці, перетнути умовний кордон буває не так просто — сепаратисти встановили своєрідну таксу за перетин блокпостів. За дорослого, який хоче виїхати з зони АТО, правлять у середньому 1000 гривень, за дитину беруть удвiчi менше. Ціни на блокпостах приблизно однакові, та діє система інформування: якщо ви заплатили на одному з блокпостів, то на іншому пропустять і так, стверджують втікачі.
Більшість переселенців шукають щастя у сусідніх (Херсонській та Дніпропетровській), областях, частина їде до столиці. Переважно їх беруть під опіку громадські організації та волонтери, які допомагають обжитися на новому місці, забезпечують усім необхідним. Останнім часом побільшало втiкачiв і на Запоріжжі, хоча, як розповів «УМ» координатор iз взаємодії з релігійними організаціями у Запоріжжі Юрій Федоренко, люди остерігаються, що протистояння перекинеться й сюди, і їм знову доведеться тікати.
За його словами, нині всі конфесії Запоріжжя об’єдналися, щоб допомогти постраждалим. «Нагальна проблема зараз — це вивезення людей. Уже були випадки, коли терористи захоплювали в полон пасторів та водіїв автобусів, що перевозять утікачів. Якщо ти більше двох разів перетнув блокпост і в бік АТО їхав порожнім, а у зворотному напрямку віз людей, тебе вважають зрадником», — розповідає Юрій Федоренко.
До біженців люди ставляться переважно зі співчуттям. Щоб нагодувати новоприбулих, своїми обідами пожертвували самооборонівці, що стоять на блокпостах Запоріжжя. Поки що активістам вдається вирішувати питання і з поселенням. «Частина прибулих живе в родинах прихожан, хтось поселяється в санаторіях на острові Хортиця, декого розміщуємо в реабілітаційних центрах, що працюють при церквах. Найскладнішим було вивезення та розміщення дитячого будинку сімейного типу, який зараз розташований на о. Хортиця. Діти вже декілька днів у безпеці, але досі лякаються голосних звуків i людей у військовій формі», — згадує координатор i додає, що кожної неділі всі конфесії збираються на площі, щоб поєднатись у молитві за мир та розбудову нової України.
А от інші питання часто так і лишаються неврегульованими. Зокрема — питання соціальних виплат. У більшості випадків люди, тікаючи з дому, не знімалися з обліку за місцем проживання, та й можливості такої часто не було. А стати на облік на новому місці буває дуже складно, навіть тимчасова реєстрація виявляється проблемою. Усе це доведеться врегульовувати найближчим часом, якщо збройне протистояння затягуватиметься.