Поки переважна частина цивілізованого світу порівнює дії Володимира Путіна з діями Адольфа Гітлера, Кремль за посередництва засобів масової пропаганди проводить для російського народу кардинально протилежні паралелі. Мовляв, саме Росія на чолі зі своїм лідером самотужки (союзники з Нікарагуа та Венесуели надто далеко) протистоїть новітній «гідрі фашизму», яку (гідру) підтримують ненависні Сполучені Штати. Вулиці російських міст завішані антиамериканськими плакатами в дусі часів «холодної війни», а виступи Путіна на всіляких заходах викликають не менш бурхливі овації, ніж свого часу промови Йосипа Сталіна.
На тлі такого повернення в минуле, мабуть, цілком природним кроком є ініціатива повернути місту Волгограду історичну назву — Сталінград. Озвучив її російський ветеран Другої світової війни, який брав участь у святкуванні 70-ї річниці висадки військ союзників у Нормандії. Володимир Путін, якому було адресовано цю пропозицію, оцінив її схвально. І зауваживши, що «навіть у Парижі є площа Сталінград», нагадав: назву російського міста, під яким відбулася славетна битва Великої Вітчизняної, «скасував» не він.
За словами президента РФ, щоб повернути Волгограду попередню назву, в місті треба провести референдум: «Як мешканці скажуть, так і зробимо».
Згідно з соціологічними опитуваннями, в останні 15 років ідею скасувати перейменування міста підтримувало близько 25 відсотків волгоградців. Більшість городян народилися або прожили більшу частину свого життя саме у Волгограді, який перейменували в рамках процесу десталінізації 1961 року. Проте не виключено, що в нинішній ситуації ставлення до повернення місту «історичної» назви може змінитися. Хоча, як на те пішло, первинно цей населений пункт називався Царициним.
Відомий політолог Гліб Павловський у коментарі «Нєзавісімой газєтє» назвав готовність Путіна повернутися до назви Сталінград «зрозумілим політичним маневром у рамках символічної політики». «Проводячи менш агресивну лінію щодо України і взявши курс на деескалацію цього європейського конфлікту, Путіну доводиться чимось годувати очікування нової кримської більшості, орієнтованої на імперський дискурс, яка хоче перемог і тріумфів. Перейменування Волгограда на Сталінград — компенсація за нездійснену Новоросію», — вважає експерт.
Водночас прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков наголосив, що Путін свого ставлення до перейменування не виказував, а «лише зазначив, що перейменування міста — прерогатива громади».
Тим часом натхненні перспективою повернення на мапу Росії топоніма з іменем кривавого диктатора комуністи «під шумок» висунули нову пропозицію. Лідер КПРФ Геннадій Зюганов вважає за потрібне провести референдум і щодо «зворотного» перейменування Санкт-Петербурга в Ленінград. Тим паче що область і досі називається Ленінградською...