Президент Франсуа Олланд має намір повністю змінити територіальний устрій Франції, скоротивши кількість регіонів та скасувавши депутатські ради у департаментах, які існують iз часів Французької революції і Наполеона, повідомляє Міжнародне французьке радіо. Подробиці очікуваних перетворень адміністративно-територіального поділу країни стали відомими на цьому тижні. Про наміри президента Олланда змінити адміністративну географію Франції було відомо давно. Ці наміри набрали більш чітких обрисів після наради у понеділок увечері на цьому тижні в Єлисейському палаці за участі прем’єр-міністра Мануеля Вальса та членів уряду. За задумом Олланда, Францію очікує скорочення регіонів iз теперішніх 22 до 14. Також пропонується ліквідувати до 2020 року департаменти — не як адміністративну одиницю, а як територію з власною виборчою місцевою владою — радою департаменту.
У програмній статті, яка у вівторок на цьому тижні з’явилася у французькій регіональній пресі, президент Олланд заявив: «Наша територіальна організація застаріла. Настав час спростити її та зробити більш чіткою». Дійсно, теперішня організація місцевої влади у Франції складна, має кілька рівнів і часто є заплутаною. Над муніципалітетами (комунами) iз їх мерами та місцевими депутатами існують об’єднання комун. Ще вище — департаменти з їх власними виборними органами. І, нарешті, 1972 року додалися ще й регіони з регіональними парламентами. Найбільшою проблемою при цьому залишається розподіл повноважень між різними рівнями влади. Інколи відповідальність «розмивається» відразу по кількох владних рівнях. Від цього зростають штати місцевих чиновників, витрати, погіршується ефективність.
Реформа Олланда полягає у підсиленні повноважень регіонів з одного боку, та об’єднанi комун — з іншого. У цьому випадку зникає потреба у радах департаментів, які пропонується просто ліквідувати. Глава уряду Мануель Вальс визнав у телеінтерв’ю, що реформа буде «складною» і відбуватиметься не швидко. Територіальна архітектура Франції змінюватиметься поетапно. Вже 18 червня рада міністрів розгляне два законопроекти. Перший — про кордони нових регіонів, другий — про повноваження регіонів та об’єднань комун. Парламент розпочне обговорювати реформу у липні. Прем’єр не виключає, що окремі подробиці реформи зазнаватимуть змін. Держсекретар iз питань територіальної реформи Андре Валліні вже оцінив щорічну економію для бюджету внаслідок реформи у солідну суму — від 12 до 25 млрд. євро.