Україну можна сміливо назвати «країною позик», бо їх має чимала кількість громадян. «Майже кожен другий — позичальник. А решта — поручителі»,— саме так охарактеризувала масштаб проблеми повернення валютних кредитів колишній колектор Тетяна Ващенко.
Із коливанням курсу валют чимало «позичальників» просто не спроможні звести кінці з кінцями.
Щоб хоч якось знайти вихід із ситуації, люди звернулися за підтримкою до депутатів, вимагаючи від них або зафіксувати курс гривні, або перевести валютні кредити у гривневі. Учора вони прийшли під стіни Верховної Ради з гаслом «Ні, поповненню кишень олігархів». Багато хто як останній аргумент узяв із собою малих дітей.
Люди у відчаї, бо не бачать виходу з ситуації. «Ми взяли кредит на квартиру в 2009 році. Нам порадили тоді саме кредит у доларах, прогнозували, що американська валюта падатиме, та й відсоткова ставка була меншою, ніж у гривні. З підвищенням курсу валюти у 2010 році ми ще мирилися, але зараз просто не в змозі оплачувати кредит. У мене маленька донька і, незважаючи на це, нам погрожують виселенням. Діватись нікуди», — розповідає «УМ» Олена Семенюк.
Ситуація складається невтішна ще й тому, що, за прогнозами, до кінця 2014 року інфляція в Україні може становити 14%. Таку думку висловила головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан. «Зараз постала ще одна проблема: через валютні коливання часто буває затримка платежів із нашого боку, і якщо врахувати всі відсотки, штрафи та різні санкції, більшість коштів iде саме на них. Із 76 тисяч доларів, які ми брали у позику, ми виплатили тільки 13 тис. від основної суми, і це за 5 років. Ми вимагаємо переведення наших кредитів у гривню, враховуючи курс на момент отримання кредиту та інфляції», — говорить пані Олена. Мітингувальники передали чиновникам петиції та законопроект, який може вирішити такого роду проблеми. У ВР пообіцяли його розглянути і прийняти до уваги всі скарги та пропозиції. Люди ж, у свою чергу, заявили, що будуть виходити на пікети до повного вирішення питання. Їм втрачати нічого.
ДО РЕЧІ
До пікету позичальників приєдналися й люди, які вкладали кошти в будівництво квартир, а в результаті не побачили ні нових помешкань, ні грошей. «Дехто, щоб отримати нове житло, продавав нерухомість, дехто — брав позики, в результаті люди, можна сказати, залишились на вулиці. Ми хочемо, щоб влада вжила заходів, допомогла таким людям, як ми, та покарала винних, щоб такі ситуації не повторювались», — розповів «УМ», як він себе назвав, «бездомний вкладник» Роман Ткаченко.